4. června 2019 14:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

T-Mobile začne převádět dokoupená data do dalšího měsíce, 02 už to dělá

T-Mobile (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy T-Mobile (ilustrační foto). | foto: Reuters

PRAHA Mobilní operátor T-Mobile začne převádět dokoupená data do dalšího zúčtovacího období. Uživatelé tak o nevyčerpaná data na konci měsíce nepřijdou, jak tomu bylo dosud. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Konkurenční O2 dokoupená data převádí od podzimu 2016, Vodafone data zatím nepřevádí.

T-Mobile zároveň od pátku rozšíří nabízené dodatečné objemy dat z pěti balíčků na osm v rozmezí od 60 MB do deseti GB. Dosud nabídka končila na 1,5 GB. Jejich platnost je 30 dní. K navýšení datového limitu nebude na rozdíl od konkurence docházet automaticky, zákazník se sám rozhodne, zda si data dokoupí či nikoli.

Zatímco počet provolaných minut a poslaných SMS se v síti T-Mobile i nadále pohybuje na přibližně stejných číslech, trendem je rostoucí spotřeba datových služeb. Po spuštění Mobil tarifní generace v dubnu 2017, kdy nové tarify přinesly významně více dat, narostla datová spotřeba na dvojnásobek. Zatímco zákazníci s tarify generace Mobil spotřebují 1,9 GB dat za měsíc, v Magentě 1 je oproti tomu průměrná spotřeba mobilních dat až o 50 procent vyšší.

Nevýhodné datové tarify v porovnání s jinými zeměmi opakovaně kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO) i někteří další politici. Podle několika mezinárodních srovnání jsou ceny mobilních služeb včetně přenosů dat v Česku jedny z nejvyšších v Evropě. Operátoři se brání, že ceny nejsou takové, jak ukazují srovnání vycházející z jejich ceníků, protože velká část uživatelů získala individuální výhodnější nabídku. Řešením má být mimo jiné příchod čtvrtého operátora, který by zvýšil konkurenci na trhu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!