21. října 2016 9:17, aktualizováno  9:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Camel a Lucky Strike pod jednou střechou? Rodí se spojení obrů tabákového trhu

Cigaretová značka Camel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigaretová značka Camel. | foto: Reuters

LONDÝN Britská tabáková společnost British American Tobacco podala nabídku na úplné převzetí amerického výrobce cigaret Reynolds American za 47 miliard dolarů (1,2 bilionu korun). Oznámila to v pátek BAT, která již ve firmě Reynolds American vlastní zhruba 42 procent akcií.

Spojením podniků by podle britské společnosti vznikla největší veřejně obchodovaná tabáková firma na světě z hlediska obratu i provozního zisku.

Fúze by svedla dohromady některé přední cigaretové značky, jako jsou Rothmans, Dunhill, Camel, Lucky Strike či Pall Mall. BAT chce za zbývajících 58 procent akcií firmy Reynolds, které dosud nevlastní, zaplatit zhruba 20 miliard dolarů v hotovosti a dalších 27 miliard dolarů ve svých akciích, napsala agentura Reuters.

Nabídka ohodnocuje každou akcii společnosti Reynolds na 56,50 dolaru. Zahrnuje tak prémii 20 procent ke čtvrteční závěrečné ceně těchto akcií na burze. Celou firmu Reynolds oceňuje nabídka na více než 81 miliard dolarů, upozornil list The Wall Street Journal.

BAT je akcionářem společnosti Reynolds od roku 2004. Úplné spojení podniků označila britská firma za „logický vývoj“. Odhadla, že fúze přinese úspory 400 milionů dolarů.

Sloučená skupina by měla na postu největší veřejně obchodované tabákové společnosti světa vystřídat konkurenta Philip Morris International. Měla by se stát rovněž jedničkou na trhu ve Spojených státech, kde nyní firmě Reynolds patří druhá příčka za konkurentem Philip Morris USA.

ČTK