19. srpna 2014 10:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tabákový lídr Philip Morris sílí. Češi víc utrácí za legální cigarety

Krabička cigaret značky Petra (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krabička cigaret značky Petra (ilustrační foto). | foto: ČTK

KUTNÁ HORA Lídr českého tabákového trhu znovu zažívá lepší časy. Po loňských propadech vydělal Philip Morris v prvních šesti měsících roku o 23 procent víc než loni. Kutnohorské firmě pomohlo větší utrácení kuřáků, kurz koruny i lepší prodeje značky Marlboro.

Loni si manažeři Philipa Morrise stěžovali na balený tabák a černý trh. Zisky české tabákové jedničky padaly prudce dolů. Nyní vysílá kutnohorský podnik o poznání pozitivnější zprávy.

Philip Morris za prvních šest měsíců roku vydělal 1,1 miliardy korun. To je oproti loňsku o 23,4 procenta víc. Firma si polepšila i v celkových tržbách o víc než šest procent na 6,2 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

K lepšímu výsledku pomohl tabákovému podniku pozitivní vývoj měnového kurzu a nižší provozní náklady. A pochopitelně také to, že čeští a slovenští kuřáci začali víc utrácet za značkové cigarety. 

 „Přestože měl pokles našich místních značek a značky Red & White nepříznivý
dopad na náš tržní podíl v Česku, částečně ho kompenzoval vyšší podíl značek
Marlboro, L&M, stejně jako vyšší podíl Chesterfieldu a Philipa Morrise,“ vypočítává András Tövisi, šéf české pobočky firmy. 

Menší podíl na trhu

Philip Morris už loni ztratil nadpoloviční podíl na trhu. Nyní toto číslo kleslo ještěTržní o 3,3 procenta.

Výhled pro zbývající část roku podle Tövisiho závisí hlavně na změnách ekonomického prostředí, na celkovém poklesu legálního trhu s cigaretami a na míře, do jaké budou spotřebitelé přecházet na produkty s nižším daňovým zatížením.

Philip Morris ČR je největším výrobcem tabákových výrobků v České republice. Zaměstnává přibližně 1100 lidí.

mipMichal Pavec

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?