26. června 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zlevní tablety? Nexus od Googlu bude stát 199 dolarů

Nexus od Googlu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nexus od Googlu | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Nový tablet Nexus, který by v nadcházejících dnech měla představit společnost Google, bude stát v základní verzi 199 dolarů (asi 4100 korun). Informace o přístroji unikly na internet. Displej přístroje měří sedm palců (skoro 18 centimetrů) a kapacita paměti v základní verzi je osm gigabajtů.

Internetový server CNET napsal, že tablet se bude vyrábět v bíločerném provedení a bude využívat platformu Android 4.1. Dražší model má stát 249 dolarů (asi 5200 Kč) a měl by mít kapacitu 16 gigabajtů. V červenci by se nový tablet měl objevit na trhu v Austrálii, kdy bude v dalších zemích, není ale jasné.

ČTĚTE TAKÉ:

Google ve středu zahajuje vývojářskou konferenci a o novém tabletu bude zřejmě informovat až tam. Sedmipalcový tablet bude první, na němž bude možné vyzkoušet si nejnovější software Android 4.1, jinak také zvaný Jelly Bean.

Přístroje má vyrábět společnost Asus. Tablety budou osazeny čtyřjádrovým procesorem Tegra3 s taktovací frekvencí 1,3 GHz, dvanáctijádrovým grafickým procesorem GeForce a operační pamětí (RAM) 1 GB. Displej má mít rozlišení 1280x800 pixelů. V přední části tabletu má být fotoaparát s rozlišením 1,2 megapixelu, v zadní části ale zřejmě žádný fotoaparát není.

Změna trhu s tablety

Pokud se potvrdí cena, o které hovoří zdroje, bude nástup tabletu firmy Google znamenat zásadní změnu pro celý trh s tablety, které fungují s operačním systémem Android. Trh je roztříštěný a vysoce konkurenceschopný, řada prodejců má kvůli tomu už teď problémy.

Trhu tabletů kraluje americká společnost Apple s přístrojem iPad. Konkurencí jsou pro ni například přístroje Kindle Fire od další americké společnosti Amazon. Té se podařilo prorazit hlavně díky nižší ceně.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.