22. května 2012 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tajila Morgan Stanley horší vyhlídky Facebooku?

Pro partnery bude výhodné, že na rozdíl od běžné publikace na Facebooku se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro partnery bude výhodné, že na rozdíl od běžné publikace na Facebooku se... | foto: Reuters

NEW YORK Americká investiční banka Morgan Stanley těsně před vstupem akcií Facebooku na trh zhoršila vyhlídky jeho hospodaření. Problém je v tom, že Morgan Stanley je hlavní manažer primární emise akcií Facebooku a nepříznivé informace v citlivém období sdělil pouze vybraným klientům, uvedla agentura Reuters.

Facebook vstoupil na trh v pátek, kdy za zhruba 421 milionů akcií získal zhruba 16 miliard dolarů (asi 317 miliard korun). Nyní se ukazuje, že analytik Scott Devitt, který v Morgan Stanley analyzuje internetové firmy, zhoršil výhled tržeb Facebooku. Pro část vybraných investorů, k nimž se varování dostalo, to byl údajně šok. Prezentace totiž byla v té době v plném proudu a o nepříznivých zprávách se veřejně nemluvilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Reuters by se tím mohlo vysvětlit, proč akcie Facebooku hned první obchodní den na burze výrazně nezpevnily, jak se část analytiků domnívala.

Bez intervence bank by byl vstup Facebooku na trh propadákem

Ukázalo se navíc, že kdyby upisovací banky mohutně neintervenovaly a akcie Facebooku nenakupovaly, vstup Facebooku na trh by byl propadákem. To se potvrdilo v pondělí, kdy se akcie Facebooku poprvé obchodovaly bez masivní podpory bank. V jednu chvíli ztrácely skoro 15 procent.

Facebook v pátek vstupoval na burzu s cenou 38 dolarů za akcii. Těsně před vstupem na trh Nasdaq cenu zvýšil, čímž reagoval na silnou poptávku. Část analytiků ale už tedy varovala, že akcie Facebooku jsou předražené a neměly by stát víc než 30 dolarů.

Změna hodnocení, kterou Morgan Stanley prezentoval vybraným klientům, přišla v době, kdy Facebook předkládal povinnou dokumentaci pro americkou komisi pro cenné papíry. V aktualizovaném prospektu emitenta sice na rizika upozornil, podle expertů je to ale příliš pozdě. Takový postup není obvyklý.

"Udělali to během prezentace. Za posledních deset let jsem něco takového neviděl," cituje Reuters jednoho ze svých zdrojů. Reuters jej neidentifikoval, sdělil jen, že je to člověk z jednoho investičního fondu, který se zúčastnil úpisu akcií Facebooku a jemuž Morgan Stanley volal, aby jej upozornil na rizika. Na poslední chvíli pak své vyhlídky hospodaření Facebooku zhoršily i banky Goldman Sachs a JPMorgan.

Byl to typický "insider obchod", tvrdí analytici

Analytik Scott Devitt ani jeho zaměstnavatel, tedy banka Morgan Stanley, zprávu agentury Reuters nechtěli komentovat. Vyjadřovat se nechtěli ani zástupci Goldman Sachs a JPMorgan. Někteří analytici tvrdí, že vstup akcií Facebooku na trh byl typickým "insider obchodem", kdy lidé z firmy a kolem ní inkasují zisky, protože věděli víc než ostatní investoři.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Akcie Facebooku v pondělí oslabily asi o 11 procent a končily těsně nad 34 dolary. Před zahájením obchodování v elektronických systémech ztrácely další asi 4,1 procenta na 32,65 dolaru.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz