Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tank na kolech už si nekoupíte, legendární Hummer končí

Hummer H1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hummer H1 |

DETROIT Největší americká automobilka General Motors ukončí činnost své značky Hummer poté, co zkrachoval pokus o její prodej čínské strojírenské firmě Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery. Prodej značky za 150 milionů dolarů (téměř tři miliardy Kč) podle agentury Reuters zamítly čínské regulační úřady.

GM dosáhla konečné dohody o prodeji v říjnu a transakci chtěla dokončit tento měsíc. Krach plánovaného prodeje je další ranou pro GM, která se po opuštění bankrotového režimu snaží zbavit neziskových značek a zaměřit se na čtyři klíčové značky Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC. Ukončení činnosti značky ohrozí zhruba 3000 pracovních míst.

Hummer je koncipován jako vozidla americké armády, která se proslavila v roce 1991 ve válce v Perském zálivu, podle výbavy může vážit až pět tun. S růstem cen ropy ale zájem o takové vozy v USA klesá a lidé volí úspornější automobily.

Arnold schwarzenegger Hummer proslavil

Jedním z prvních majitelů Hummeru byl filmový herec a současný kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, který se údajně do velké míry zasloužil o to, že se vyrábí civilní verze tohoto původně speciálního vojenského automobilu.

Historie legendární značky

Předchůdce automobilů Hummer se poprvé objevil koncem 70. let minulého století, když firma AM General vyhrála tendr na dodávku mnohoúčelových kolových vozidel pro americkou armádu. Původní označení vozidla bylo High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV, či Humvee). Automobily se dostaly do širšího povědomí veřejnosti během první války v Perském zálivu, kde prokázaly velkou spolehlivost. Bylo jich tam nasazeno celkem 20.000.

Humvee

Nyní je využívají armády asi 50 zemí světa, včetně ČR. Českým vojákům v Afghánistánu zapůjčily tyto vozy Spojené státy.

Vojenský Hummer

V současnosti Hummer patří do kategorie SUV, tedy sportovně-užitkových vozů. První civilní model pod názvem Hummer byl vyroben v roce 1992.

Do rukou General Motors přešla značka Hummer v roce 1999. Vojenské Humvee stále vyrábí společnost AM General, která pro GM vyráběla některé další verze Hummeru.

Hummer H2

V roce 2008 se po celém světě prodalo 37.523 těchto automobilů, z toho 2286 v Evropě. V roce 2007 to bylo 66.345. Vrchol prodeje automobilka zaznamenala v roce 2006, ve kterém prodala 71.524 vozů.

Upravený Hummer

V ČR bylo k lednu letošního roku zaregistrováno asi 680 vozidel značky Hummer. Cena vozů značky Hummer se na českém trhu pohybuje většinou mezi jedním až dvěma miliony korun, nevýhodou je jejich vysoká spotřeba, za což je automobil trnem v oku ekologů. Například Hummer H2 má motor o objemu šesti litrů a spotřebu 20 litrů na 100 kilometrů, jeho základní cena je 1,450.000 korun. Novější modely H3 již mají menší spotřebu a jejich cena se pohybuje kolem jednoho milionu korun. Vojenské verze ale na 100 kilometrů spotřebují dokonce kolem 30 litrů.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!