13. března 2013 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tatra bude v pátek na prodej. Vyvolávací cena: 200 milionů

Tatra Phoenix na polygonu v Kopřivnici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatra Phoenix na polygonu v Kopřivnici | foto: ČTK

KOPŘIVNICE Na Exekutorském úřadu v Chebu se bude v pátek veřejně dražit automobilka Tatra. Jeho vyvolávací cena byla stanovena na 200 223 454 korun. Žádost o nařízení exekuce podala společnost Composite Com, které Tatra dluží zhruba 650 milionů korun. Insolvenční řízení kvůli pohledávce 227 232 korun s Tatrou zahájil také Krajský soud v Ostravě.

Podle mediálního zástupce Composite Com Andreje Čírtka dosud společnost nedostala nabídku jiného způsobu vyrovnání. "Dražba tak velmi pravděpodobně bude," uvedl. Podnik zatím dál vyrábí bez omezení.

Další dluhy

Další insolvenční řízení s Tatrou zahájil ve středu Krajský soud v Ostravě. Návrh podala Severočeská správa nemovitostí kvůli dluhu 227 232 korun za nezaplacené dopravné.

Z návrhu vyplývá, že pohledávku Severočeské správě nemovitostí postoupil minulý týden původní věřitel Jaromír Just z Kopřivnice na Novojičínsku. Tatra podle návrhu Justovi nezaplatila za dopravu zboží prostřednictvím elektronické komunikace, kterou si u něj objednala.

Automobilka přitom podle mluvčího Radka Ivaniškina původní pohledávku už uhradila v plné výši. "Jedná se zřejmě o účelový krok. Je možné, že v příštích dnech přijdou soudu další insolvenční návrhy," řekl Ivaniškin.

Nelze podle něj vyloučit, že insolvenční návrh může mít souvislost s nařízenou dražbou.

Pokud současní majitelé Tatry nepředloží věřiteli včas jiné řešení uhrazení svých závazků, může v pátek podnik, který patří k nejznámějším českým značkám, změnit svého majitele.

"Tato exekuce neměla dosud žádný negativní dopad na náš běžný provoz. Víme ale, že naši zaměstnanci, dodavatelé i zákazníci napjatě očekávají informace ohledně výsledné vlastnické struktury společnosti. Mezitím vyrábíme a dodáváme podle plánu objednávek na několik měsíců dopředu a jednáme o několika významných nových zakázkách," sdělil dnes generální ředitel Tatry Ronald Adams.

Na výsledek dražby čekají i zaměstnanci. Zastupující předseda odborů Tatry Jiří Krutílek, který je i členem dozorčí rady, uvedl, že v Tatře se pracuje, vyrábí a vše funguje normálně. "V dnešní době samozřejmě všichni mají obavy ze ztráty práce, ale v podniku vše jede normálně. Uvidí se příští týden. Teď to nemůžu nijak komentovat," řekl Krutílek.

Podle Čírtka Composite Com zvolila prodej podniku v dražbě s cílem uspokojit své pohledávky, ale neohrozit přitom chod podniku. Od dražby očekává, že přivede do Tatry kapitálově silného vlastníka a zároveň dražba přinese informaci o tržní hodnotě firmy.

Společnost Composite Com je personálně propojena přes Jaroslava Strnada se zbrojařskou firmou Excalibur Army. Podle informací týdeníku Euro stojí za exekucí kromě Composite Com i společnost Promet Group podnikatele Reného Matery, které automobilka přináší zhruba třetinu obratu.

ČTĚTE TAKÉ:

Hodnota podniku byla stanovena na zhruba 1,7 miliardy korun. Její závazky ale činí asi 1,4 miliardy korun. Rozdíl mezi majetkem a závazky je výsledná cena podniku v dražbě. Vyvolávací cena je dvěma třetinami z ní.

Dražit se bude na úřadě

Podle mluvčí exekutorské komory Petry Báčové dražbu zajišťuje chebský exekutorský úřad na základě návrhu věřitele. "Chebský exekutor měl možnost dražbu uspořádat v sídle podniku, u sebe na úřadě nebo i někde jinde. Protože ale měli případní zájemci dost času na prostudování všech podkladů ať už na exekutorském úřadě nebo i v podniku, rozhodl se pro dražbu v sídle úřadu, kde je zázemí, například e-podatelna," vysvětlila Báčová.

Padající hvězda z Kopřivnice

Tatra Phoenix na polygonu v Kopřivnici

Tatra Phoenix na polygonu v Kopřivnici

Tatra je výrobcem nákladních vozů s dlouhou tradicí. Kopřivnickou firmu od roku 2006 kontrolují čtyři čeští a zahraniční investoři reprezentovaní bývalým členem dozorčí rady a současným předsedou představenstva společnosti Američanem Ronaldem Adamsem.

Jejich společnost Tatra Holdings kontroluje přímo či nepřímo téměř 92 procent akcií, drobní akcionáři vlastní přibližně osm procent akcií. V roce 2010 snížila svou více než sedmisetmilionovou ztrátu na 158 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK