Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tatru za 176 milionů vydražila účelová firma, za kterou stojí J&T

Nový model nákladního vozu Tatra Phoenix | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový model nákladního vozu Tatra Phoenix | foto: Tatra a.s.

CHEB Kopřivnická automobilka Tatra byla v dražbě v Chebu prodána za 176 milionů korun. Podnik vydražila účelově zřízená společnost Truck Development financovaná skupinou J&T. Hodnota podniku, kterou poslala do exekuce společnost Composite Com, byla stanovena na 1,765 miliardy korun, její závazky činily 1,5 miliardy korun. Vyvolávací cena byla 175,135 milionu korun.

Dražby se zúčastnil jediný dražitel. "Podnik chceme převzít v pondělí, nebo v úterý. Nepředpokládáme žádné propouštění a chceme zachovat výrobu v současném rozsahu," řekl předseda představenstva Truck Development Marek Galvas. 

Potvrdil, že firma Truck Development, kde je jediným akcionářem, byla založena teprve před nedávnem, účelově kvůli převzetí Tatry. "V příštím týdnu se budeme snažit jmenovat nový management Tatry," dodal Galvas. Nevyužije prý žádné členy současného vedení podniku.

Podle generálního ředitele společnosti Tatra Ronalda Adamse vstoupila nyní Tatra do nové kapitoly 163 let svého života.

První dražba

Slavného českého výrobce nákladních automobilů poslala do dražby společnost Composite Com, které Tatra dluží asi 650 milionů.

Podle mediálního zástupce společnosti Andreje Čírtka byla dražba zřejmě vůbec první, kdy se touto variantou řešilo vypořádání pohledávky u takto velké firmy.

Zároveň vyloučil, že by firma Composite Com měla sama zájem do podniku vstoupit. "Chceme jen uspokojit naši pohledávku a toto je nejrychlejší cesta," uvedl.

"Dnešní změna vlastníka řeší finanční záležitosti, které firmu v minulých třech letech brzdily. Nové výrobky a nové trhy, na něž Tatra v tomto obtížném období vstoupila, by se nyní mohly rychle rozvíjet a přivést Tatru zpět na špičkovou pozici, která jí náležela předtím, než byl průmysl zasažen celosvětovou finanční krizí," oznámil v tiskové zprávě Adams. Dražba kopřivnického podniku podle něj neměla na jeho chod negativní vliv.

Prostředky k financování akvizice poskytla společnosti Truck Development investiční skupina J&T. Galvas figuroval v některých firmách spřízněných s J&T. "J&T v rámci akvizice Tatry financuje klienta. Pan Galvas není přímo zaměstnancem J&T," uvedl marketingový ředitel J&T Petr Málek bez dalších podrobností.

Galvas potvrdil, že J&T stojí za ovládnutím Tatry, ale prý nejen ona. "Peníze (zbylých 75 milionů Kč) uhradíme ihned po 15 dnech, kdy nabude exekuce právní moci," uvedl Galvas.

Podle soudního exekutora Davida Koncze musí nabyvatel za Tatru zaplatit do dvou měsíců. "Účastníci dražby nebo vydražitel se mohou proti exekuci odvolat do 15 dnů," uvedl.

Jediný dražitel

Veškeré závazky zůstávají stále na Tatře a.s., nový majitel firmy slíbil, že začne se všemi věřiteli příští týden jednat.

Všechny strany exekuce se divily tomu, že se dražby zúčastnil jediný dražitel. Podle Galvase to mohlo být způsobeno tím, že byl tento týden podán na Tatru a. s. insolvenční návrh. Krajský soud ho nakonec ve čtvrtek odmítl, dražba se proto mohla uskutečnit.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.