Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tažení proti práci načerno zesílí. Hříšníkům hrozí pokuty nad 100 tisíc

Dělník při práci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělník při práci. | foto: Shutterstock

PRAHA České úřady se letos chystají rozšířit tažení proti nelegální práci. Nový plán schválený ministerstvem práce a sociálních věcí počítá s patnácti tisíci kontrolami firem, třemi velkými celostátními akcemi a také mimořádnými kontrolami v jednotlivých krajích v každém čtvrtletí.

Počet kontrol specializovaných týmů Státního úřadu inspekce práce včetně mimořádných akcí tak bude vyšší než v letech 2012 a 2013, kdy se změnily zákony a boj s prací načerno přitvrdil.

Letos navíc inspektoři chystají novinku. Poprvé budou celý rok naplno využívat mobilní kanceláře.

K dispozici mají 150 vozidel Škoda Fabia, která jsou vybavena počítačovou technikou a umožňují rychlé kontroly přímo na pracovištích. V uplynulých dvou letech specializované týmy působící ve všech krajích uskutečnily 35 tisíc kontrol zaměřených na nelegální práci českých i zahraničních pracovníků, pokuty dosáhly stovek milionů korun. Posledním větším případem odhalené nelegální práce je počínání padesátiletého podnikatele z Plzeňska. Muž ve své firmě bez platného povolení zaměstnal 159 Vietnamců při výrobě adventního a dušičkového zboží. Hrozí mu za to až šest měsíců vězení.

"V Plzeňském kraji se jedná vůbec o první případ, kdy se policistům podařilo prokázat neoprávněné zaměstnávání cizinců," komentovala to mluvčí policie Ivana Telekešová.

Miliardové ztráty pro stát

Další impulz a zpřísnění boje s nelegální prací může přinést i nastupující vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ta totiž v koaliční smlouvě uvedla, že nebude tolerovat žádné formy nelegálního zaměstnávání. Na boj proti práci načerno tlačí především odbory, pro které bude Sobotkova vláda přijatelnější partner než předchozí pravicové kabinety. Podle analýzy Českomoravské konfederace odborových svazů se loni kvůli krizi znovu zhoršilo dodržování práv pracovníků, a stát tak kvůli nelegální práci přichází o miliardy korun.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

"Přibylo práce načerno nebo nevyplácení mezd. Řada firem se tváří, jako kdyby žádný zákoník práce neexistoval," uvedl právník odborů Vít Samek, který analýzu zpracovával. Přísné kontroly nelegální práce a vyšší pokuty zavedl exministr Jaromír Drábek z TOP 09.

Některé jeho kroky v boji s nelegální prací jako systém kontroly nezaměstnaných na poštách DONEZ byly po ostré kritice veřejného ochránce práv i nevládních organizací zrušeny.

Úřady letos budou kontrolovat také švarc systém, tedy zaměstnávání lidí na živnostenské listy, nejde ale o prvořadou záležitost. Jeho kontroly samostatně v plánu akcí nefigurují, jsou součástí celkového boje s nelegální prací.

Stát couvl, podle odborů to byla chyba

Švarc systém je sice od roku 2012 znovu výslovně zakázán zákonem, přísné kontroly ale vydržely jenom pár měsíců.

Řemeslník (ilustrační foto)

Po kritice podnikatelů i tehdejšího premiéra Petra Nečase stát svůj postoj ke švarc systému zmírnil, podle odborů to byla chyba. Zaměstnavatelé totiž loni často ukončili s pracovníky zaměstnanecký poměr a nutili je pořídit si živnostenský list. Dál s nimi pak spolupracovali. "To je typický švarc systém," uvádí analýza odborů.

Loni se kontrolorům podařilo odhalit celkem 3170 nelegálně zaměstnaných pracovníků, jenom 196 případů se ale týkalo švarc systému. "Švarc systém bude v roce 2014 i na základě výsledků kontrol předchozích let součástí kontrol nelegálního zaměstnávání, ne však jejich prioritou," uvedl náměstek generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce Jiří Macíček. Podle něj z výsledků kontrol vyplývá, že švarc systém není největším problémem při odhalování nelegální práce.

To, zda stát bude švarc systém tvrdě potírat, nebo tolerovat, tak bude záležet hlavně na nové vládě.

Mezi další letošní priority v kontrolách podnikatelů a firem patří bezpečnost ve stavebnictví a také dodržování pravidel při provozu nových bioplynových stanic. Kontroloři se také zaměří na personální agentury.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.