Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Technologická inovace sportu. Olympiáda v Riu nepřinesla jen skandály

Extrémní přesnost. Terč okamžitě změří zásah na desetiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Extrémní přesnost. Terč okamžitě změří zásah na desetiny. | foto: ArchivLidové noviny

PRAHA Olympijské hry v Riu de Janeiro jsou kromě sportovních výkonů nejčastěji zmiňovány v souvislosti s různými nedostatky. Kromě místy nevyhovující olympijské vesnice, špinavých sportovišť a občasné střelby v ulicích však letošní olympiáda přináší i několik inovací, které pomáhají sportovcům a především zatraktivňují některé sporty pro diváky.

Nalézt je lze i v tak tradičních disciplínách, jako je lukostřelba. Přestože papírové terče používané při soutěži vypadají na první pohled obyčejně, zdání klame. Pod nimi se totiž nachází moderní technologie.

V Riu totiž lidské rozhodčí vůbec poprvé nahradil elektronický měřicí systém. Soutěž se tak stává mnohem dynamičtější, protože výsledky se rychle dostanou i k těm, kteří pro všechny své dioptrie na terče třeba ani nedohlédnou.

„Když šíp zasáhne terč, systém okamžitě na obrazovce zobrazí skóre. Je extrémně přesný,“pochvaluje si Luiz Eduardo Almeida, který má souboje lučištníků v Riu na starosti.

Kdo, kdy a kde

Systém nejen že změří zásah během vteřiny, což by člověk pobíhající mezi terči nedokázal, ale navíc tak učiní s přesností na dvě desetiny milimetru. Tedy mnohem precizněji, než je rozhodcův zrak schopný rozlišit. Aby vzrušení pro diváky nebylo málo, v reálném čase mohou sledovat i srdeční tep střelců a zjišťovat, jak ovlivňuje jejich přesnou mušku.

Technologie pronikla i do sportů provozovaných na a ve vodě. Lodě kanoistů a veslařů jsou vybaveny GPS zařízeními, která vysílají údaje o poloze, směru a rychlosti jednotlivých závodníků. Fanoušci tak mohou sledovat závod a různé taktiky týmů, i když je zrovna nemají v dohledu, což podle organizátorů zásadně mění divácký zážitek.

Počítadla na dně olympijského bazénu.

Počítadla na dně olympijského bazénu.

Olympijskou premiéru zažívá také užitečný zlepšovák pro plavce. I těm nejlepším se totiž při delších závodech stane, že se ztratí v počtu bazénů, které už mají za sebou. Při závodech na 800 a 1500 metrů volným způsobem se tak budou moci spolehnout na počítače uplavaných okruhů, které na dno každé dráhy nainstaloval, stejně jako v případě lukostřeleckých terčů, oficiální časoměřič her – švýcarská hodinářská společnost Omega.

Pro potlesk a emoce diváků

„Počitadla se automaticky přepnou vždy, když se plavec dotkne stěny bazénu. Při každé otočce tak ví, kolik už uplaval, a může se soustředit jen na svůj vlastní výkon,“ uvedl manažer plaveckých soutěží Eduardo Gayotto.

Člověk se svými nedokonalými smysly zkrátka v zápalu boje a pod tlakem diváků někdy chybuje. Brazilská olympiáda tak je také první v historii, kdy budou mít možnost zpochybnit verdikt rozhodčích i volejbalisté a plážoví volejbalisté. Podobně jako v případě takzvaného jestřábího oka, které znají například fanoušci tenisu, bude možné i u rychle letících volejbalových míčů pomocí množství kamer určit, jestli dopadly ještě do hřiště, nebo o milimetr vedle.

„Diváci to všechno uvidí na velkých obrazovkách a se zatajeným dechem budou očekávat rozhodnutí. Jako u všech inovací, které v Riu zavádíme, si od toho slibujeme větší divácké zapojení. Očekáváme hodně emocí. Aplaus, bučení,“ napsala ve zprávě olympijskému organizačnímu výboru za volejbal zodpovědná manažerka Cristiana Figueiraová.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?