11. ledna 2011 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Technologie 2011: 3D notebooky, 4G a tablety s ohebným displejem

Fotografický aparát ve slunečních brýlích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografický aparát ve slunečních brýlích | foto: Reuters

PRAHA Tablety, televize připojené k internetu, superrychlé spojení čtvrté generace a 3D technologie jsou novými trendy roku 2011. Největší světový veletrh spotřební elektroniky v Las Vegas, který v neděli skončil, představil dvacet tisíc horkých novinek. A co by se mělo v letošním roce objevit i u českých prodejců?

iPadům roste konkurence

Motorola představila svůj nový tablet Xoom

 "iPad killers" neboli napodobeniny iPadu, které se snaží svého předchůdce připravit o prvenství tak usilovně, že si vysloužily přezdívku "vrazi iPadu", byly hitem veletrhu a firmy představily desítky nových modelů.

Na 35 společností se pokusilo svrhnout iPad, kterému patří 95 procent trhu s tablety, a v Las Vegas představilo dvojníky multimediálního dotykového počítače.

K povedeným tabletům patří například Xoom od Motoroly. Má větší výkon, nejnovější verzi operačního systému Android 3.0 Honeycomb, bezdrátové připojení 4G a velké rozlišení obrazu.

Prototyp sedmipalcového tabletu PlaybookNaopak s menším, tenčím a výkonnějším tabletem, určeným hlavně podnikatelům, přišla firma RIM, která vyrábí telefony BlackBerry. Její tablet PlayBook je vybaven mimo jiné dvěma HD fotoaparáty s kamerami pro snímání a videokonference, které jsou schopné fungovat najednou.

Samsung představil dokonce tablet s ohebným displejem. K jeho výrobě použila nové technologie a vyměnila sklo na displeji za ohebný plast.

Petr Peterka, ředitel vývoje americké firmy Verimatrix, který se veletrhu účastnil, říká: "Z velkého počtu iPad killers je vidět, že se revoluce v přenosných multimediálních zařízeních firmě Apple s jejím iPadem skutečně podařila." O tom, zda si prvenství udrží, jako se jí to podařilo s MP3, rozhodne právě letošní rok.

Některé firmy vidí budoucnost spíš v nové generaci chytrých telefonů. Patří k nim nVidia, která vyvinula čip Tegra 2, který je mnohonásobně úspornější než dosavadní procesory a zvládá vysoké rozlišení i složitou grafiku.

Tři dimenze všude, ve všem

Návštěvníci CES se v 3D brýlích dívají na prezentaci PanasonicuVe třech dimenzích se rýsuje ideální obrazovka pro televizní diváky-nadšence. Tenká pár milimetrů, velká jako menší billboard, v HD a s připojením na internet. Důležitou roli v oblíbenosti 3D technologie hrají také 3D brýle. V Las Vegas byly představeny lehčí a levnější polarizované brýle. Ideál všech firem je ale 3D bez brýlí. Firma Sony nabídla notebook Viao ve 3D.

Na veletrhu byly k vidění také mnohé fotoaparáty s trojrozměrnými fotografiemi vybavené displejem, kde lze vidět 3D bez brýlí. Vypínačem se lze pohybovat mezi třemi a dvěma dimenzemi.

Kamera Panasonic s 3D konvertoremFirma Panasonic začala úzce spolupracovat s japonskou vládou na vytvoření mezinárodních pravidel k přístupu k 3D obrazu. Někteří odborníci podezřívají tuto technologii z vedlejších efektů, které by mohly poškozovat zrak uživatelů.

Streaming a 4G

Ředitel Samsungu JK Shin představuje nový 4G Galaxy tablet 4GVětšina výrobců elektroniky přizpůsobuje nové výrobky trendu streamingu.

Požadavek zákazníků na rychlé připojení splňují tablety, telefony, počítače, ale i televize s přímým připojením na internet. Novou generací a nejrychlejším bezdrátovým internetovým připojením je 4G.

Čtvrtá generace překonává objemem dat a rychlostí nejen své předchůdce, ale i pevné linky. I když v USA vlastní podle Forrester Research smartphone pouze jeden člověk ze čtyř, právě v nadcházejícím roce se má počet vlastníků chytrých telefonů radikálně zvýšit.

A nové přístroje se bez připojení 4G už neobejdou. V Čechách sice zatím operátoři využívají o generaci starší připojení, ale na 4G má dojít už v druhé půlce letošního roku.

 Šéf společnosti Time Warner Jeff Bewkes mluví se šéfem Verizon Seidenbergem Velká očekávání budí také stále využívanější streaming neboli přímý přenos audiovizuálních dat. Jeff Bewkes, šéf firmy Time Warner, v Las Vegas prohlásil, že streaming televize na mobilních telefonech znamená "druhou zlatou éru televize".

S tím souhlasí i ředitel vývoje Verimatrixu Peterka, podle něhož je streaming naprostou výhrou. "Zákazníci vyžadují přístup k televizním kanálům a filmům, a to kdykoli a odkudkoli," říká Peterka.

4G HTC ThunderboltK tomu používají různá média. Od velké televize s připojením k internetu doma přes smartphone po tablet či notebook. Jejich potřebám vycházejí vstříc mnohé televizní společnosti. Důležitým faktorem je rychlost přenosu dat.

Čtvrtá generace bezdrátového připojení, kterou zvládá většina novinek, je výkonnější než pevná linka.

Nové vize 

WindoroFirma Piro na trhu představila robota jménem Windoro, který vyčistí najednou obě strany okna. O inovace kamer a fotoaparátů se snaží mnoho firem. Sony zabudovala do své kamery projektor, firma Fujifilm vybavila fotoaparát GPS.

Elektronický výdobytek zvaný Kitara, který vypadá jako kytara po heavymetalovém koncertu: bez hlavy, beze strun. Je ale vybavena displejem a hraje se na ni na bázi Linuxu.

KitaraElektronickým podivnostem vévodí novinka od firmy Native Union z Hongkongu. Moshi Moshi MM03i je nabíječkou iPhonu, a pokud vám zrovna někdo zavolá, když ho nabíjíte, můžete zvednout sluchátko a mluvit ze svého iPhonu jako za starých časů pevných linek.

Úplnou novinkou je kreditní karta bez čísla. Její číslo se objeví jen na pár vteřin po zadání hesla, jinak je utajené, hlavně před zloději dat.

Co se bude u nás prodávat?

Čeští prodejci se také samozřejmě připravují na nárůst nových technologií, ale většinou se k nám dostávají až se značným zpožděním. Co by tedy mělo být v Česku k dostání už letos? A jaké prodeje obchodníci očekávají?

Jan Samko, ředitel marketingu Alza.cz

Jan Samko, marketingový ředitel Alza.czLetošní rok bude rozhodně ve znamení nových technologií v mobilních počítačích. A napomůže tomu nejen nová generace procesorů v notebocích, díky kterým budou osobní počítače zase o něco výkonnější a hlavně také déle vydrží na baterku. Je to logické - na tyto dva základní parametry je největší tlak ze strany zákazníků.

Dá se ale hlavně předpokládat, že největší rozmach letos prožijí tzv. tablety. Příchod nové generace iPadu a jeho napodobenin muže výrazně rozproudit trh. Zajímavým segmentem jsou také elektronické knihy. Ve světě poměrně jasně etablovaná skupina produktů zažíná mít své místo i u nás. A to hlavně díky českému obsahu.

V oblasti spotřební elektroniky se dá jasně předpokládat masivní zájem o 3D televize. Bude totiž k dispozici konečně obsah - hollywoodské trháky, které lidi zlákají k nákupu takového zařízení. Avatar byl jen první vábnička.

A nesmíme také zapomenout na herní oblast... zde proběhla malá revoluce po mnoha letech. Očekávám neutuchající zájem o herní platformu Microsoft Xbox 360, která nyní nabízí jako jediná přímé (bez ovladačů) ovládání KINECT.

Jan Kolář, segment manažera pro elektro MALL.CZ

Jan Kolář, segment manažera pro elektro MALL.CZCo se týček novinek a očekáváných prodejů, záleží o jakém segmentu elektroniky budeme hovořit. V mobilních telefonem předpokládáme ještě masivnější nástup dotykových a chytrých telefonů. Tyto jsou totiž cenově čím dál dostupnější, dotykové telefony se dají sehnat už od dvou-tří tisíc Kč.

Optimistické předpovědi dokonce hovoří o tom, že dotykové mobilní telefony zvítězí do konce roku nad tlačítkovými modely. Velký zájem by měla zažít 3D technologie - televizory začínají již na 20 tisících Kč a výrobci představí i notebooky s 3D displeji, které nebudou zásadně dražší než klasické modely.

Díky tomu, že se v domácnostech nachází čím dál více elektroniky, roste zájem o multimediální centra. Naopak zásadní změny spíše neočekávám v segmentu bílého zboží, i kvůli stagnaci realitního trhu.

Luděk Kováč, ředitel reklamy a marketingu OKAY

Luděk Kováč, marketingový a reklamní ředitel OKAYUrčitě se těšíme na nové chytré televize, které jsou napojeny na internet, dokáží stahovat filmy a hudbu a umožnují komunikaci např. přes Skype s kamerou apod. Čekáme také rozvoj a rozšíření výrobků s technologií 3D. Nejen televize, ale také 3D kamery a 3D fotoaparáty.

Očekáváme vylepšení technologie a rošíření nabídky robotických vysavačů. Nepřestanou se vyvíjet notebooky, s vývojem technoloogií očekáváme větší výkon, univerzálnější využití, menší rozměry a delší výdrž baterií. Novinkou, která se může rychle rozšířit, mohou být tablety. Trendem budou více úsporné elektrospotřebiče, a to až do třídy A++, zejména v oblastí praní a chlazení.

Očekáváme velký zájem o LED televize ve všech úhlopříčkách s FULL HD rozlišením. Nadále bude jistě zájem o notebooky.  Očekáváme návrat stolních počítačů. Ať už v provedení all in one (vše v dotykovém monitoru) nebo pro použití do domácnosti k TV jako multimediální centra. Nadále bude zájem o mobilní telefony, chytré i ty velmi jednoduché.

Martina Leierová, ghJan Drahorád

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!