4. dubna 2012 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Teď už by investoři pád vlády neignorovali, shodují se analytici

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

PRAHA Případný pád vlády by už zřejmě investoři na finančních trzích na rozdíl od předchozích let neignorovali. Shodli se na tom analytici. Krach vládní koalice by totiž znamenal odklad nezbytných reforem a konsolidace veřejných financí.

To by se mohlo v delším časovém horizontu projevit i ve zhoršení ratingu země. Je tedy nezbytné, aby snaha o stabilizaci veřejných financí pokračovala i za případné nové vlády, shodují se ekonomové.

PŘEČTĚTE SI:

"Finanční trh nemá rád nestabilitu, a postavení Česka na finančních trzích by se proto mohlo krátkodobě zhoršit. Na druhou stranu trh stále vnímá Česko jako relativně stabilní demokracii, a na zdejší politické hrátky proto česká koruna ve valné většině případů vůbec nereaguje," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Předčasné volby by odsunuly reformy

Předčasné volby by ale mohly podle analytika ČSOB Petra Dufka znamenat odklad dalších reforem do doby, než by se zformovala další vláda se silným mandátem. "Je tak pravděpodobné, že by už finanční trhy neignorovaly tuzemskou politickou situaci tak jako doposud. Zvlášť když se západní část Evropy stále potýká s dluhovou krizí a směřuje do recese," upozornil.

ČTĚTE VÍCE:

Bez prosazení vládou navržených rozpočtových opatření by podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška stěží existovala šance na udržení deficitu veřejných rozpočtů kolem tříprocentní hranice. "Rozšíření schodku by znamenalo v rámci Evropy plout proti proudu, což by jistě nezůstalo bez povšimnutí finančních trhů a ratingových agentur. Je tedy klíčové, aby fiskální konsolidace pokračovala," uvedl.

Politická situace může dočasně oslabit korunu

Politická situace může podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory teoreticky rating zhoršit, což by dočasně oslabilo korunu. "Na druhou stranu v minulosti byla koruna i s horším ratingem silnější než dnes. Význam ratingu tedy nesmíme přeceňovat," uvedl.

Pikora naopak nepředpokládá, že by pád vlády měl zásadní dopad na finanční trhy a makroekonomický vývoj. "Vzhledem k tomu, že příští vláda určitě nezmění směřování země o 180 stupňů, neočekávám zásadní dopady. To, jestli ekonomika roste, či klesá, je v malé a zahraničnímu obchodu otevřené ekonomice, jako je česká, dáno hlavně tím, jestli roste, či klesá Německo," dodal.

Lidovky.cz, ČTK