Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
10. prosince 2016 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tel Aviv může nahradit Londýn i USA. Izraelci lákají nadějné české firmy

Tel Aviv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tel Aviv. | foto: Shutterstock

PRAHA Tel Aviv, Haifa nebo Jeruzalém by mohly brzy nahradit San Francisco, Londýn či Berlín. Alespoň jako cíl, kam se vydávají mladí podnikatelé z Prahy, Brna i Ostravy.

Na české startupy se nyní speciálně zaměřila izraelská diplomacie a chtěla by pro ně vytvořit most k tamním investorům, byznysmenům, univerzitám a výzkumným centrům.

Izrael, přezdívaný doslova jako Start-up nation podle stejnojmenného světového bestselleru, je i podle slov českých politiků v této oblasti vzorem. Dosud ale jen málokterého mladého podnikatele napadlo získat odtamtud investici nebo založit pobočku.

„Chystáme pro české startupisty soutěž, jejíž vítěz se podívá příští rok v září na celosvětový inovační festival DLD 2017 do Izraele,“ říká v rozhovoru pro LN velvyslanec Gary Koren. Podmínky zápolení, které se vyhlašuje v mnoha zemích světa a poprvé v Česku, mají být vyhlášeny v lednu. Vše pak vyvrcholí právě na pátém ročníku prestižní globální akce v Tel Avivu.

Samotná soutěž má být přitom jen začátek. „Rozvoj spolupráce v této oblasti je jednou z hlavních věcí, které v Praze zůstávají mému nástupci,“ dodává Koren, jenž odjíždí na nový vevyslanecký post už koncem tohoto roku.

Česko jako dveře do Evropy

Nejde přitom rozhodně jenom o jednostranné lákání nadějných českých firem do Izraele. Například Praha by mohla být velmi lákavou branou do Evropy naopak pro úspěšně izraelské startupy, které chtějí růst na zahraniční trhy.

„Samozřejmě máte obrovskou výhodu v přátelské kultuře, společné historii a také v dobrém univerzitním a podnikatelském zázemí,“ potvrzuje profesor Shlomo Maital z technologického institutu Technion v Haifě.

Přední světový odborník na ekonomiku inovací společně s kolegy odučil celý specializovaný kurz na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Na jeho zahájení ostatně zástupci izraelské ambasády ohlásili chystanou soutěž, která míří i na nadějné firmy z regionů, nejen z hlavního města.

Velký rozhovor s izraelským velvyslancem Garym Korenem čtěte v sobotních Lidových novinách!


Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!