17. června 2014 20:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zrádný smartphone? Telefony Star v sobě mají zabudovaný spyware

Mobilní telefon. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Německá bezpečnostní společnost G Data Software objevila v levné značce chytrých telefonů čínské výroby předinstalovaný program, který z telefonu tajně odesílá data.

Přístroj se škodlivým softwarem si bezpečnostní firma objednala na internetu. Informovala o tom dnes agentura AP.

Škodlivý kód prý experti našli v telefonu Star N9500, kde byl ukrytý hluboko v softwaru chráněném licencí. Společnost si přístroj koupila poté, co na něj dostala několik stížností od zákazníků. Spyware, který odhalila, by prý hackerům mohl umožnit ukrást osobní údaje, uskutečňovat falešné telefonáty nebo zapínat fotoaparát.

ČTĚTE TAKÉ

Výrobce telefonu není uveden v dokumentech ani na přístroji. Pracovníci G Data Software se ho více než týden snažili dohledat, ale neúspěšně, řekl mluvčí firmy Thorsten Urbanski.

Podle Björna Ruppa, což je šéf berlínské firmy GSMKB poskytující poradenství v oblasti zabezpečení mobilních přístrojů, je takových případů víc, než si lidé myslí. Loni na podzim prý našel škodlivý software v některých přístrojích německý poskytovatel mobilních služeb E-Plus.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!