4. prosince 2013 14:00, aktualizováno  16:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Telefónica má nařízenou exekuci. Nechce připojit 1500 zákazníků

Telefonování. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonování. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Český telekomunikační úřad nařídil exekuci na společnost Telefónica Czech Republic a podal na ni trestní oznámení pro maření výkonu úředního rozhodnutí. Důvodem je opětovné nepřipojení 1500 klientů firmy Aspekt invest, které úřad firmě nařídil. Telefónica zákazníky tzv. šedého operátora o víkendu odpojila kvůli údajnému nedovolenému přeprodávání SIM karet dalším subjektům. Podle svého vyjádření začal operátor zákazníky postupně připojovat.

O2 podle mluvčího Hanyho Farghaliho nemá rozhodnutí o exekuci k dispozici. "Bezodkladně po ověření, že se jedná o zákazníky nelegálního přeprodejce Aspekt invest, jsou služby těmto účastníkům aktivovány a poskytovány.

V tuto chvíli opětovně funguje již 650 odpojených SIM karet, přičemž proces neustále pokračuje," uvedl s tím, že firma zákazníky převádí pod svou dceřinou společnost Bonerix, která působí jako virtuální operátor.

ČTĚTE TAKÉ:

Připojováním zákazníků Aspektu k Bonerixu ale operátor podle mluvčího ČTÚ Martina Drtiny předběžné opatření neplní. "Telefónica má obnovit stav před odpojením zákazníků, tedy začít jim opět poskytovat služby jako klientům Aspektu. Ne je nutit, aby přešli k Bonerixu, jinak je nepřipojí," upozornil Drtina. Podotkl, že mezi odpojenými klienty jsou i členové záchranných sborů.

ČTÚ v pondělí Telefónice nařídil, aby zákazníkům Aspektu začala bezodkladně znovu poskytovat služby. Ta to ale podle úřadu odmítla a chystá odvolání. Odvolání proti předběžnému opatření ale podle úřadu nemá odkladný účinek. Úřad proto začal operátorovi ukládat tzv. donucovací pokuty.

První pokuta je 50 tisíc korun. Regulátor může pokuty udělovat opakovaně a až do 100 tisíc korun. V případném soudním sporu pak firmě hrozí mnohamilionové sankce nebo i výmaz z obchodního rejstříku.

"Obchodní spory operátorů s přeprodejci služeb elektronických komunikací nemohou být důvodem pro okamžité odpojení koncových uživatelů, jako se to stalo v případě Aspekt investu," uvedl Drtina. Podle Telefóniky zákon předpovídá řadu důvodů, kdy může k odpojení dojít, což byl i případ Aspekt investu.

ČTÚ poukázal na to, že přerušením poskytování služeb dochází ke škodám na straně koncových uživatelů, přeprodejce služeb i mobilního operátora. Současně zahájil správní řízení o návrhu na rozhodnutí sporu o trvání smluvního vztahu mezi Aspekt investem a Telefónicou.

Úřad brání šedou zónu, oponuje Telefónica

"Za zcela nepřijatelné považujeme, že ČTÚ podal trestní oznámení bez jakéhokoli prověření skutečného stavu věcí a tím se bezprecedentně postavil na stranu jednoho účastníka obchodního sporu, o němž má sám nestranně rozhodovat. Jsme přesvědčeni, že úkolem úřadu je vytvořit podmínky pro fungování legálních mobilních virtuálních operátorů a nikoli subjektů, které působí v šedé zóně podnikání," dodal Farghali.

Skupina PPF nemá podle mluvčího Radka Stavěla s rozhodnutím Telefóniky o odpojení klientů Aspekt investu nic společného, neboť dosud nepřevzala řízení firmy. "Vliv na řízení společnosti získáme až po vypořádání transakce, k čemuž dojde po souhlasu Evropské komise," podotkl.

Telefónica v minulosti vedla podobné spory s dalšími tzv. šedými operátory. Odpojila například klienty firem LeeToo, TMT nebo 4Call.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!