14. října 2013 19:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Telefónica posílila o více než 6 procent. Táhla nahoru pražskou burzu

Španělská společnost Telefónica. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská společnost Telefónica. | foto: Reuters

PRAHA Akcie telekomunikační firmy Telefónica ČR posílily o 6,6 procenta po zprávě o možném prodeji majoritního podílu mateřskou španělskou skupinou Telefónica. Operátor táhl nahoru pražskou burzu, jejíž klíčový index PX díky němu posílil o 0,35 procenta na 966,50 bodu.

V okamžiku publikování zprávy agentury Bloomberg se akcie Telefóniky na burze obchodovaly se ztrátou zhruba 0,5 procenta, ale pak vystřelily vzhůru. Uzavíraly se ziskem 6,6 procenta na 323 korunách, přičemž se objemem obchodů ve výši téměř 312 milionů korun postaraly o bezmála polovinu dnešních obchodů na pražském kapitálovém trhu.

"Investoři zřejmě začali spekulovat na to, že pokud skutečně dojde k prodeji, tak se bude nový vlastník snažit vykoupit z burzy zbývající menšinové podíly," komentoval dění kolem Telefóniky analytik Komerční banky Josef němý.

ČTĚTE TAKÉ

Vedle české Telefóniky se dnes čile obchodovalo rovněž s akciemi energetického giganta ČEZ. Ty během dne oslabily o 2,26 procenta na 472 korun a jsou na více než měsíčním minimu. Podle analytika Patrie Pavola Mokoše tak reagovaly na další snížení cen elektřiny. "Cena elektřiny s dodávkou v příštím roce dnes klesá o 0,4 procenta na 37,2 EUR/MWh," uvedl Mokoš.

Po informaci o konci Jana Andruška na postu generálního ředitele televize Nova ztratily akcie CME 1,68 procenta. Nedařilo se ani těžařské společnosti NWR, jež pokračovala ve slabé výkonnosti posledních dvou týdnů a oslabila o 1,77 procenta.

Naopak výrazně v zelených číslech skončila pojišťovna VIG, jejíž cenné papíry si připsaly 1,54 procenta na 992 korun.

Lidovky.cz, ČTK