8. května 2013 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Telefónice vzrostl čtvrtletní zisk o 21 procent, příjmy naopak klesly

Španělská společnost Telefónica. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská společnost Telefónica. | foto: Reuters

MADRID Španělské telekomunikační společnosti Telefónica, která působí i v Česku, vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 21 procent na 902 milionů eur (23,3 miliardy Kč). Růst způsobily hlavně mimořádné položky, příjmy naopak kvůli nepříznivému vývoji směnných kurzů a oslabení v Evropě klesly, oznámila společnost v prohlášení.

Telefónica musela ve srovnatelném období loni zaúčtovat odpisy svého podílu v italské firmě Telecom Italia, což výrazně zhoršilo loňský zisk. Firmě se rovněž letos podařilo zlepšit její finanční náklady. Příjmy se v prvním čtvrtletí snížily o devět procent na 14,1 miliardy eur.

V Latinské Americe příjmy kvůli vývoji směnných kurzů klesly o čtyři procenta. Region má na celkových příjmech více než poloviční podíl. V Evropě klesly o 12 procent na 6,7 miliardy eur.

Telefónica Czech Republic

Telefónica podniká i v České republice, kde je největší telekomunikační společností. V prvním čtvrtletí firmě Telefónica Czech Republic klesl čistý zisk o třetinu na 1,05 miliardy Kč. Konsolidované provozní výnosy se snížily o čtyři procenta na 11,9 miliardy korun. Pokles zisku způsobily mimo jiné vyšší náklady na restrukturalizaci zaúčtované v prvním čtvrtletí letošního roku. Loňský zisk byl naopak jednorázově zvýšený prodejem osmdesátiprocentního podílu v dceřiné společnosti Informační linky.

Telefónica hodlá do konce letošního roku snížit svůj dluh pod 47 miliard eur. Na konci března její dluh činil 51,8 miliardy eur a mírně se tak zvýšil z 51,3 miliardy eur na konci roku 2012. Firma uvedla, že důvodem byla devalvace venezuelské měny a investice 701 milionů eur do spektra. Ujistila rovněž, že svůj plán na snížení dluhu hodlá letos splnit, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK