27. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Telefónika svěří síť budoucnosti do čínských rukou, dohodla se s Huawei

Společnost Huawei (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Huawei (ilustrační foto). | foto: Reuters

BARCELONA Rychlou mobilní síť LTE pro Telefóniku postaví čínská společnost Huawei. Chce ji spustit letos bez ohledu na výsledek aukce kmitočtů pro mobilní sítě. Vyplývá to z prezentace mateřské firmy operátora na veletrhu Mobile World Congress.

Uzavření kontraktu s Telefónikou potvrdil zástupce generálního ředitele Huawei v Česku Zbyněk Pardubský. Huawei pro českou Telefóniku postavila síť pro pilotní provoz LTE v Jesenici u Prahy.

Operátor, stejně jako konkurenční T-Mobila a Vodafone, její technologie využívá i v mobilních sítích GSM a 3G. Huawei zároveň všem operátorům zajišťuje provoz sítí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Konkrétní plány na vybudování sítě a pokrytí musí oznámit Telefónica. Obecně, kdybychom nyní dostali zadání, tak můžeme síť vybudovat do léta," řekl Pardubský. Telefónica podrobnosti neoznámila.

Čínský dodavatel již uzavřel kontrakt na dodávku LTE sítě pro konkurenční T-Mobile, který ji chce rovněž spustit letos, pravděpodobně v letních měsících. S Huawei jedná i Vodafone a také společnost PPF, která se chce stát čtvrtým mobilním operátorem.

Huawei u všech současných mobilních operátorů nasadil řešení, které umožňuje všechny technologie instalovat na jeden typ vysílače. To umožní vybudování sítí LTE s nižšími náklady a dává to firmě výhodu před konkurenčními dodavateli.

Ostře sledovaná aukce

Telefónica se účastní aukce kmitočtů pro LTE v pásmech 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz. Soutěž začala na podzim a kvůli přihazování zájemců se stále protahuje. Firma proto počítá s tím, že by LTE spustila v pásmu 1800 MHz, kde již frekvence vlastní. LTE v pásmu 1800 MHz jsou v současnosti nejrozšířenější a tvoří 40 procent spuštěných sítí.

Aukce frekvencí uvolněných po přechodu z analogového na digitální televizní vysílání v pásmu 800 MHz a dalších volných kmitočtů v pásmech 1800 a 2600 MHz začala 12. listopadu.

T-Mobile, Telefónica, Vodafone a PPF Mobile Services draží celkem 40 bloků kmitočtů. Jejich vyvolávací cena byla dohromady 7,4 miliardy korun. Rychlá mobilní síť LTE umožňuje v reálném provozu datové přenosy kolem 100 až 150 Mbit/s, což je asi pětkrát více než stávající sítě 3G.

Lidovky.cz, ČTK