Úterý 22. září 2020svátek má Darina 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Temelín dostaví Rusové, věří sázkaři. ČEZ zuří

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE V soutěži na dodavatele dostavby jaderné elektrárny Temelín zvítězí česko-ruské konzorcium Škoda Jaderné strojírenství a Atomstrojexport. Takový je alespoň odhad bookmakerů sázkové kanceláře Fortuna, která poprvé v historii vypsala kurzovou sázku, související s nějakým podnikatelským záměrem.

Lidé si zatím do konce listopadu mohou vsadit nejen na vítěze výběrové řízení na dodavatele třetího a čtvrtého bloku temelínské elektrárny, ale zároveň i na termín, kdy bude dostavba fyzicky zahájena. Společnosti ČEZ se však sázka na Temelín údajně nelíbí, protože může vést ke spekulacím o možném ovlivnění soutěže.

"Naši bookmakeři prostě dostavbu Temelína vyhodnotili jako zajímavou příležitost k sázení. Není jisté, kdo bude nové bloky stavět a stejně tak není jistý termín zahájení prací," řekl LN mluvčí Fortuny Petr Šrain.

O TENDRU VÍCE:

Sám přitom připouští, že sázka na zhotovitele velké energetické stavby je velmi neobvyklá a to i v zahraničí. "Takzvané společenské sázky nejsou dnes už ničím výjimečným, nevím ale o tom, že by někdo vypsal sázku na atomovou elektrárnu," uvedl Šrain.

Z pohledu výběrové komise, které bude rozhodovat o dodavateli nových temelínských bloků, je přitom zajímavý i názor bookmakerů. Ti totiž zcela jednoznačně favorizují česko-ruské konzorcium Škoda JS – Atomstrojexport. Rusové mají kurz 1,3, zatímco případné vítězství americko-japonské společnosti Westinghouse by sázkařům by při kurzu 2,8 přineslo více než dvojnásobný zisk.

Nejméně věří bookmakeři třetímu účastníkovi tendru, francouzské Arevě s kurzem 5,5. Pokud by tedy Areva zvítězila, ten, kdo by si na ní vsadil třeba 100 000 korun, vydělá přes půl milionu. Lidé si přitom mohou vsadit i na to, zda bude dostavba Temelína zahájena do konce roku 2015. Sázkařům, tipujícím dodržení tohoto termínu nabízí bookmakeři kurz 2, těm, kteří mu nevěří 1,6.

Nebezpečí spekulací?

Společnost ČEZ se však bojí negativních důsledků nápadu Fortuny, která se do dostavby Temelína rozhodla zapojit i sázkaře. "Může to zbytečně vyvolat různé spekulace, ať už jakéhokoliv druhu," řekl LN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

TENDR NA NOVÝ TEMELÍN

ČEZ by měl vybrat dodavatele dalších dvou temelínských bloků nejpozději do konce roku 2013. Všichni tři účastníci tendru převzali letos na konci října zadávací dokumentaci k zakázce s tím, že v červnu 2012 předloží nabídku.


Pokud by firma podle něj zakázala sázení všem zaměstnancům firmy, včetně jejích nejvyšších manažerů, nemůže zřejmě to samé zakázat příslušníkům jejich širších rodin. I když Kříž zároveň odmítá, že by dnes někdo mohl s určitostí vědět, kdo se stane vítězem tendru na Temelín, spekulacím nelze zabránit. A to zvlášť v případě, že by někdo vsadil nějakou, enormně vysokou částku peněz.

"Naším zájmem je co nejtransparentnější tendr. V případě dostavby Temelína se jedná o celosvětově jedinou soutěž podle pravidel zadávání veřejných zakázek. A každá příležitost ke zbytečným spekulacím, což sázky mohou provázet, nám radost vůbec nedělá," uvedl Kříž.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...