1. září 2010 11:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Temelín má nový speciální kontejner pro vyhořelé jaderné palivo

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

TEMELÍN Jaderná elektrárna Temelín začne večer poprvé plnit vyhořelým palivem kontejner Castor, který během září převeze do nového skladu použitého paliva ve svém areálu. Energetici do kontejneru zavezou 19 vyhořelých palivových souborů. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

V noci na dnešek energetici ponořili prázdný kontejner do bazénu skladování paliva, který je vedle reaktoru. Do něj během několika dnů zavezou použité palivové soubory. Kontejner uzavřou vnitřním víkem, pak ho z bazénu vytáhnou, vysuší a uzavřou vnějším víkem.

Čtěte více:

Poté ho zkontrolují a během září bude převezen do skladu použitého paliva. Zatím je palivo v hlavním výrobním bloku. Kontejner tento prostor neopustil.

Od Američanů k Rusům

Jaderná elektrárna Temelín přechází z amerického na ruské palivo. V červenci zahájila odstávku prvního bloku, kde palivo vymění během dvou měsíců. Druhý blok přijde na řadu příští rok na jaře, zatím využívá palivo americké firmy Westinghouse.

Použité palivové soubory je možné skladovat až 60 let. "Lze předpokládat, že během této doby půjde vývoj technologií dopředu a palivo bude opět využito," dodal Sviták.

Nový sklad pro použité palivo v areálu elektrárny Temelín stavěl ČEZ od loňského března. Stál zhruba 1,5 miliardy korun. Dosud se vyhořelé palivo ukládalo do bazénů vedle reaktoru.

Při současné odstávce prvního bloku se Castor zaplní částečně vyhořelým palivem právě z bazénu, nikoliv z reaktoru. Mezisklad bude fungovat rok ve zkušebním provozu.

Sklad je železobetonová stavba odolná proti extrémním přírodním vlivům, tedy i seismickým. Kontejner CASTOR, jenž vyrábí německé konsorcium GNS, odolá i hypotetickému pádu velkého dopravního letadla. Stejné se používají už 15 let v Jaderné elektrárně Dukovany.

Jaderná elektrárna Temelín.

Do každého se vejde 19 palivových souborů. Použité palivo bude ve skladech uloženo zhruba 60 let, poté by měl být radioaktivní odpad převezen do hlubinného úložiště.

Lidové noviny, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!