21. května 2011 9:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Temelín může být hotov dříve, ujišťují firmy

Obec Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obec Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Zpoždění výstavby nových bloků jaderné elektrárny Temelín by bylo možná zbytečné. Stále lze stihnout i původně avizovaný konec roku 2020, říkají uchazeči o výstavbu bloků.

Anders Jackson, prezident společnosti Westinghouse pro Evropu, Blízký východ a Afriku, v rozhovoru pro Lidové noviny odhadl délku výstavby nových bloků na nejvýše čtyři roky. "S přibývajícími zkušenostmi je pravděpodobné, že tuto dobu zkrátíme na pouhé tři roky," řekl Jackson.

O Temelínu více:


Dalších až šest měsíců si vyžádá testování systémů a zařízení.  Navíc je nutné připočítat dobu, která padne na licenční řízení, přípravu staveniště a stavební řízení. Tyto kroky nezbytné k zahájení výstavby mohou trvat dva až tři roky. Nové temelínské bloky by tak mohly dodat první elektřinu do sítě již po sedmi letech od podpisu smlouvy mezi společností ČEZ a vybraným dodavatelem, tedy před koncem roku 2020.

Samotný ČEZ je opatrnější. V únoru dal uchazečům na vědomí, že již netrvá na hotových reaktorech do konce roku 2020. Nově podmínky nastavil tak, že vítěz tendru musí výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně stihnout do 12 let od zadání, tedy do roku 2025.

ČEZ nicméně doufá, že nové bloky zahájí provoz mezi oběma uvedenými roky. "V hlavách máme harmonogram, že v roce 2022 bychom mohli uvádět třetí blok do provozu. U čtvrtého bloku bude posun o 18 měsíců," uvedl v dubnu pro LN výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš.

V podobném termínu jako Westinghouse by však výstavbu mohli stihnout i jeho konkurenti. Plzeňská Škoda JS, která stojí v čele českoruského konsorcia, by výstavbu měla zvládnout během pěti let. "Třetí blok by mohl jít do komerčního provozu ještě v roce 2020," odhaduje mediální zástupce Škody JS Aleš Pospíšil.

Areva konkrétní odhad pro Temelín neuvedla. "Konkrétní údaje budou tedy uvedeny až v naší nabídce, dnes nemůžeme poskytnout podrobnější informace. Můžeme však shrnout naše zkušenosti s výstavbou reaktorů EPR ve Francii, Číně a Finsku," uvedl Thomas Epron, ředitel Arevy pro region střední a východní Evropy.

V případě svého prvního bloku typu EPR ve finském Olkiluotu narazila Areva na značné problémy, které délku výstavby zřejmě protáhnou na 86 měsíců. Třetí blok ve francouzském Flamanville si vyžádá 71 měsíců od první betonáže až po spuštění. Jenže v případě dalších bloků typu EPR již Areva hovoří o zkrácení výstavby na necelé čtyři roky. Závazný časový rozvrh výstavby uchazeči musí uvést za rok, kdy budou společnosti ČEZ předkládat své závazné nabídky.