13. prosince 2009 11:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Temelín opravuje výrobní bloky, dodávky elektřiny jsou pozastaveny

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto: Lidové noviny

TEMELÍN V temelínské jaderné elektrárně jsou od soboty odpojeny oba výrobní bloky kvůli plánované zkoušce a opravám. Dodávky elektřiny by měly být obnoveny v pondělí, uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Druhý blok odstavili energetici v noci z pátku na sobotu, plánovaná zkouška pádu klastrů dopadla dobře. Opravit je ale třeba ještě regulační ventil v jeho sekundární, nejaderné části. První blok pak musel být odstaven dříve, než bylo plánováno, a to kvůli úpravám potrubí systému olejové regulace, uvedl mluvčí.

"Na dvojce se nám plánovaná odstávka, která měla skončit o půlnoci na neděli, trošičku zkomplikovala, výrobní blok připojíme o necelý den později. Zkouška pádu klastrů dopadla dobře, ale při najíždění jsme zjistili, že je třeba ještě opravit regulační ventil v sekundární části. Je to regulační ventil na trase do napájecí nádrže," vysvětlil Sviták.

Energetici počítají s tím, že by by blok měl být napojen k síti ještě dnes.

Předčasná odstávka prvního bloku
Teprve po obnovení dodávek elektřiny na druhém bloku měl být v noci na dnešek odpojen první výrobní blok. Odstaven ale musel být dříve - v noci na sobotu, kvůli nutným úpravám potrubí v systému olejové regulace.

"Potřebovali jsme ho odstavit kvůli velkým vibracím v olejovém systému," uvedl mluvčí. Chvění chtějí snížit vložením tlumiče do potrubí. Také první blok by měl být kolem půlnoci na pondělí připojen. Po víkendu by tedy oba bloky měly opět dodávat elektřinu do sítě.

Temelínské zkoušky

Zkoušky pádu klastrů, tedy regulačních tyčí, které ovlivňují výkon reaktoru, energetici provádějí pravidelně vždy před odstávkou a následně po připojení bloku do sítě. Mezitím zkoušky dělají v několikaměsíčních intervalech. O jejich termínech rozhoduje Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na základě doporučení od dodavatele paliva, kterým je v případě Temelína společnost Westinghouse.

Naposledy byl v Temelíně odstaven první blok počátkem listopadu, a to kvůli opětovnému vyvážení turbogenerátoru po plánované odstávce, jež skončila v říjnu. Expertům se tehdy nelíbily vibrace stroje. Připojen byl k síti 12.listopadu.

Jaderná elektrárna Temelín by měla letos podle plánu dodat do sítě 13,4 terawatthodiny elektrické energie, což je o 1,3 TWh více než loni.

ČTK