14. prosince 2009 9:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Temelín po odstávce obnovil dodávky elektrické energie

Obec Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obec Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

TEMELÍN (ČESKOBUDĚJOVICKO) Temelínská jaderná elektrárna po plánované zkoušce a opravách obnovila dodávky elektřiny. Druhý blok byl připojen k síti v neděli odpoledne, první v noci na dnešek.

Druhý blok odstavili energetici v noci na sobotu. Plánovaná zkouška pádu klastrů dopadla úspěšně. Technici ale museli ještě opravit regulační ventil v sekundární, nejaderné části bloku, čímž se o 16 hodin oprava prodloužila.

Teprve po obnovení dodávek elektřiny na druhém bloku měl být v noci na neděli odpojen první výrobní blok. Odstaven ale musel být dříve - v noci na sobotu - kvůli zhoršeným parametrům vibrací v olejovém systému.

Zkoušky pádu klastrů, které ovlivňují výkon reaktoru, energetici provádějí pravidelně vždy před odstávkou a následně po připojení bloku do sítě.

Mezitím zkoušky dělají v několikaměsíčních intervalech. O jejich termínech rozhoduje Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na základě doporučení od dodavatele paliva, kterým je v případě Temelína společnost Westinghouse.

Kvůli výměně části paliva a plánovaným revizím byl první blok naposledy odstaven od 31. července do 21. října. Znovu potom od 7. do 12. listopadu, a to kvůli opětovnému vyvážení turbogenerátoru. Expertům se tehdy nelíbily vibrace stroje.

Jaderná elektrárna Temelín by měla letos podle plánu dodat do sítě 13,4 terawatthodiny elektrické energie, což je o 1,3 TWh více než loni.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!