25. prosince 2010 11:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Temelín se chystá na přechod k ruskému palivu, odstavil druhý blok

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

V jaderné elektrárně Temelín začala krátkodobá odstávka druhého bloku. Pracovníci při pravidelné zkoušce mimo jiné ověří parametry paliva v aktivní zóně reaktoru. Odstávka potrvá do 26. prosince. Informoval o tom mluvčí elektrárny Marek Sviták.

 Provozní personál odpojil druhý blok od rozvodné sítě krátce před 10:30.

"Je to poslední zkouška pádu klastrů s americkým palivem před přechodem na ruské palivo společnosti TVEL," řekl Sviták. Tímto testem se prověřuje stav palivových tyčí v aktivní zóně reaktoru. Tyče slouží k řízení výkonu reaktoru. Druhý blok čeká výměna amerického paliva za ruské na jaře příštího roku. Ruský výrobce TVEL se stal na základě výsledků výběrového řízení v roce 2006 dodavatelem paliva pro Temelín na deset let.

V prvním bloku měnila elektrárna americké palivo za ruské letos v létě.

Nutná odstávka byla delší, než se předpokládalo. Energetici měnili všechny palivové soubory, běžně mění jen zhruba čtvrtinu. Kvůli tomu letos Temelín nesplní výrobní plán 14,6 miliardy kWh elektřiny. Na konci letošního roku elektrárna očekává výrobu 13,8 miliardy kWh.

Přesto Temelín letos vyrobil nejvíce energie za deset let od zahájení dodávek do rozvodné sítě. Oba bloky zatím vyrobily 13,26 miliardy kilowatthodin elektrické energie. Překonán tak byl loňský rekord 13,25 miliardy kWh.

Za deset let od zahájení dodávek Temelín vyrobil 105 miliard kilowatthodin elektrické energie. V prvních letech dodávaly oba bloky kolem 12 miliard kWh elektřiny ročně.

Dukovanská jaderná elektrárna by na rozdíl od Temelína měla letošní plán těsně splnit. Podle mluvčího Petra Spilky bude hodně záležet na náběhu čtvrtého bloku, kde se vyměňuje palivo. Pokud se nestane nic mimořádného, měla by elektrárna plán splnit, uvedl Spilka. Dukovany mají letos vyrobit 14.171 gigawatthodin.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!