8. dubna 2015 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Temelín zvýšil pokuty za opilce. Hrozí jim i doživotní zákaz vstupu

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Lidové noviny

TEMELÍN Vedení Jaderné elektrárny Temelín zpřísnilo sankce pro lidi, kteří by chtěli vstoupit do areálu pod vlivem alkoholu. Pro všechny od zprovoznění platí nulová tolerance na alkohol a jiné návykové látky, teď se ale zvýšily sankce pro ty, kteří by pravidla chtěli překročit.

Za opilého zaměstnance může dodavatelská firma zaplatit pokutu až na 120 tisíc korun. Vlastním pracovníkům elektrárny hrozí až doživotní zákaz vstupu.

Dosud mohla dodavatelská firma za své neukázněné zaměstnance zaplatit maximálně 25 tisíc korun. Nyní se maximální pokuta zvedá téměř pětinásobně. 

ČTĚTE TAKÉ:

„Součástí posilování bezpečnosti je nejen rozšiřování bezpečnostních systémů, ale i vyšší důraz na dodržování nastavených pravidel. Smyslem přísnějších sankcí není vybrat více peněz na pokutách, ale především předejít porušení základních povinností,“ vysvětlila důvody vyšších pokut Iva Kubáňová, ředitelka bezpečnosti elektráren ČEZ.

Loni provedli v Temelíně přes deset tisíc kontrol. „Pozitivních výsledků bylo jedenáct. Většinou šlo o lidi, kteří pracují v Temelíně krátce a podcenili zbytkový alkohol,“ uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták. 

Průměrně je denně namátkově zkontrolováno 20 až 30 lidí. V období odstávek jsou kontroly četnější. Měsíčně je provedeno téměř tisíc dechových zkoušek. Kontrolováni jsou zaměstnanci elektrárny, pracovníci dodavatelů a i návštěvníci.

Dobrovolná zkouška - bez sankcí

Pokud zaměstnanci při příchodu do práce mají podezření na zbytkový alkohol, mohou si u vstupu sami orientačně dýchnout. Taková zkouška je anonymní a bez jakýchkoli záznamů. Při pozitivním výsledku je nejlepším řešením domluva se svým vedoucím na jednodenní dovolené. Vše se pak obejde bez sankcí.

Od loňského dubna umí temelínská ostraha zjistit pomocí speciálních testerů i přítomnost drog v těle včetně konkrétní látky. Za rok, co kontroly probíhají, nemuselo vedení elektrárny řešit žádný případ porušení této povinnosti.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliardy kWh elektrické energie.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.