20. září 2011 16:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Temelínská hysterie je zpět. Vídeň troubí do boje

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Reuters

PRAHA Hornorakouský zemský ministr Rudi Anschober dnes vyzval rakouskou spolkovou vládu, aby zahájila přímé rozhovory s Prahou o chystané české koncepci rozvoje energetiky.

Ta počítá s dostavbou Temelína a výrazným nárůstem výroby elektřiny z jádra, což v Rakousku v předchozích dnech narazilo na všeobecný odpor.

ČTĚTE VÍCE:

Podle Anschobera je třeba, aby se rakouská vláda do věci vložila dříve, než bude česká energetická koncepce schválena, což se očekává v lednu. "S něčím takovým se určitě nesmíříme," prohlásil podle agentury APA bojovně zemský rada. V "nejhorším případě" by se podle něj mohla produkce elektřiny z jádra v Česku zpětinásobit. Česká republika chce podle něj zmnohonásobit export elektřiny.

Češi jedou v protisměru

V době ustupování od jádra je podle rakouského politika taková energetická politika celosvětově ojedinělá. "Je to energeticko-politická jízda v protisměru při vysoké rychlosti, a tudíž velmi nebezpečná," kritizoval Anschober.

Minulý týden rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger prohlásil, že Rakousko chce využít "všechny politické a právní prostředky", aby zabránilo výstavbě dalších jaderných elektráren v Česku. Ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich a další rakouští politici prohlásili, že Česko se nedokázalo poučit z havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!