23. června 2009 9:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Téměř třetinu developera Orco koupí americký investor

Developer (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Developer (ilustrační foto) | foto: AFP

PAŘÍŽ Americká investiční společnost Colony Capital se dohodla na získání práv na úpis akcií realitní firmy Orco Property Group v hodnotě kolem 80 milionů eur (zhruba dvě miliardy Kč). Podíl investora v Orku by neměl překročit 30 procent. Orco to dnes uvedlo v tiskové zprávě.

Orco patří k největším developerským společnostem v Česku, od března je v půlročním režimu soudní ochrany před věřiteli. Dohoda, kterou ještě musí schválit mimořádná valná hromada, umožní Colony Capital získat prostřednictvím firmy ColOG akcie Orka za sedm eur (182 Kč) za kus. Cena akcií na burze se přitom nyní pohybuje kolem 160 Kč.

Podmínkou dohody je rovněž úspěšná restrukturalizace dluhu v rámci soudní ochrany. Všichni současní akcionáři Orka dostanou možnost podílet se na navýšení kapitálu při stejné ceně v rozsahu odpovídajícím jejich současným podílům.

Podle původních plánů měla firma Colony Capital investovat do Orka 25 milionů eur. Colony je soukromá mezinárodní investiční společnost, která se zaměřuje na investice do realitního sektoru, přičemž používá oportunistický přístup, tedy vyhledávání investičních příležitostí v době poklesu cen na trhu. Od roku 1991 uskutečnila investice za více než 39 miliard dolarů (přes 730 miliard Kč).

Akcie Orka se obchodují na pražské, varšavské, budapešťské a pařížské burze. Loni se firma propadla do ztráty 390,56 milionu eur, zatímco v roce 2007 měla čistý zisk 87,5 milionu eur.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz