Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Temnou sazbu Libor už banky ohýbat nebudou. Končí, hledá se ‚spolehlivá alternativa‘

Ekonomika

  15:30
LONDÝN - Hledá se náhrada za mezibankovní úvěrovou sazbu Libor. Po skandálu s jejím ovlivňováním ztratila důvěru.

Londýnská burza. foto: Reuters

Londýnská mezibankovní úvěrová sazba Libor, za kterou si od sebe navzájem půjčují banky, bude do roku 2021 nahrazena „spolehlivějšími alternativami“. Oznámil to včera Andrew Bailey, který stojí v čele britského Úřadu pro regulaci finančního trhu (FCA).

Čeští exportéři věští budoucnost měny. Euro bude stát 26 korun, odhadují

Podle Baileyho za nutností změny stojí úbytek mezibankovních obchodů za sazby Libor. Banky si však mezi sebou půjčují méně než dřív už od finanční krize v roce 2008.

Mezibankovním půjčkám moc nepřeje ani současný přebytek peněz na trzích způsobený politikou centrálních bank, které na krizi reagovaly takzvaným kvantitativním uvolňováním čili masivním tištěním nových peněz.

Falešný Libor

Hlavním důvodem nižšího využívání Liboru je však hlavně skandál, který okolo sazby vypukl v roce 2012. Tehdy vyšlo najevo, že několik desítek světových bank včetně Deutsche Bank, Barclays, UBS, Citigroup, JPMorgan Chase či Royal Bank of Scotland s výší sazby manipulovalo.

Libor se určuje tak, že každé ráno odpoví některé z velkých bank na otázku Britské bankovní asociace: „Za jakou míru si myslíte, že si můžete půjčit od ostatních bank?“ Z toho pak vzniká sazba, respektive několik sazeb. Libor se totiž určuje pro pět měn a sedm časových úseků, přičemž nejpoužívanější je sazba na třiměsíce pro americký dolar.

Mezibankovní referenční sazba Libor

Jenže odpovědi bank se ve skutečnosti míjely s realitou. Ukázalo se dokonce, že do skandálu byla zapletena i centrální Bank of England (BoE). Stanice BBC přišla letos v dubnu s dosud nezveřejněnou nahrávkou dokládající, že BoE na vrcholu finanční krize tlačila komerční banky k tomu, aby sazby uměle snižovaly.

Na nahrávce například požadoval Mark Dearlove, tehdy manažer banky Barclays, po obchodníkovi Peteru Johnsonovi, aby snížil svůj odhad s tím, že „banka je pod tlakem vlády a Bank of England, aby tlačila Libor dolů“. „Jsem na vahách stejně jako ty. Ale jsou tady tihle chlápci, kteří řekli, prostě to udělejte,“ říká na záznamu Dearlove protestujícímu dealerovi.

Už v roce 2012 přitom vyšlo najevo, že koncem října 2008 kontaktoval ředitele Barclays Boba Diamonda viceguvernér Bank of England Paul Tucker s tím, aby banka nahlašovala nižší sazby.

Poté, co se obvinění, že Barclays s dalšími finančními domy se sazbou Libor manipulovala, prokázalo a banka zaplatila obří pokutu, Diamond rezignoval. Celkem udělily úřady vUSA a Evropě bankám pokuty v souhrnné výši devět miliard dolarů a přinejmenším tři banky jsou stále vyšetřovány.

„Kvůli kauze manipulování Liborem je řada bank, jež se zveřejňování sazeb účastní, velmi opatrná, aby nemohly být obviněny, že referenční sazby neuvádějí správně,“ řekl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. „Řada institucí raději přestala tyto sazby pro jistotu uvádět úplně... Samotné referenční instituce tak pravděpodobně opuštění ocení, pokud se podaří najít vhodnou alternativu,“ dodal.

Náhrada se bude hledat těžko

Jenže nahradit Libor nebude vůbec snadné. I Andrew Bailey z FCA připustil, že hledání vhodné alternativy je teprve na začátku.

„Najít náhradu je velmi obtížné. A vzhledem k významu Liboru pro stanovování obrovského množství finančních produktů bude přechod na takovou náhradu i v tom nejlepším scénáři velice zdlouhavý,“ říká analytik České spořitelny Michal Skořepa.

„Lze to přirovnat k přechodu od klasické pravoúhlé klávesnice na onu ergonomicky zprohýbanou: změna by byla dobrá, ale všichni jsou zvyklí pracovat s tou původní, takže ke změně nakonec nedojde nebo jen velmi pomalu.“

Nejistá je ostatně i budoucnost české obdoby Liboru, tuzemské mezibankovní sazby Pribor. „Nalezení podobně efektivní náhrady za Pribor by bylo také velmi obtížné, ne-li nemožné,“ říká Skořepa. „Na druhé straně jsou ale určité otazníky i nad ním, protože v minulých letech řada českých bank, zejména těch menších, odmítla do jeho výpočtu nadále přispívat.“

Autor: