21. prosince 2009 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tendr na auta pro poštu vyhrál Charouz. Podle Fiatu jde o podvod

Antonín Charouz (vlevo) a jeho syn a jezdec Jan Charouz  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Charouz (vlevo) a jeho syn a jezdec Jan Charouz | foto: ČTK

PRAHA Firma Fiat, která neuspěla v tendru České pošty na nákup dodávek v hodnotě 300 milionů korun, podala kvůli výběrovému řízení stížnost k antimonopolnímu úřadu. Česká pošta prý Fiat ze soutěže vyřadila kvůli právní kličce, vítězem tendru se stala firma Antonína Charouze s dodávkami značky Ford. Pokud Fiat neuspěje se stížností u ÚOHS, je prý vedení firmy připraveno se soudit.Píšou to dnešní Hospodářské noviny.

Tendr na nákup dodávek za půl miliardy vyhlásila pošta před rokem, v podmínkách bylo, že auto by mělo uvézt nejméně 1600 kilogramů. To ale dokáže pouze Ford Tranzit, píše deník. Podle něj některé vozy jiných firem požadavek pošty nesplňovaly o pár desítek kilogramů.

Když si zástupci Fiatu stěžovali, tehdejší ředitel pošty Petr Sedláček jim dal za pravdu. "Zadavatel námitky podrobně přezkoumal a rozhodl, že námitkám v plném rozsahu vyhovuje," napsal Sedláček v dopise, který mají HN k dispozici.

V novém tendru, který začal letos v září, zvítězila znovu Charouzova společnost, Fiat a firma Stratos Auto, figurující ve výběrovém řízení jako jeden uchazeč, byly ze soutěže vyloučeny, protože prý předložily málo referencí. Pošta požadovala tři, Fiat a Stratos Auto dodaly každý po dvou.

Přitom advokáti, kteří se zabývají soutěžním právem, tvrdí, že podle zákona mohou reference prokazovat uchazeči společně. "Lze tedy dovodit, že je možné je takzvaně sčítat," řekl David Emr z kanceláře Weinhold Legal.

"Postup pošty se nelíbí nám, ani vedení centrály v Itálii," uvedl country manažer Fiatu Professional Vlastimil Čepička. Vyjádření bývalého ředitele Sedláčka, který z čela České pošty v pátek odstoupil, ani mluvčí pošty HN nezískaly.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz