Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tendr na dostavbu Temelína je uzavřen, ČEZ nechce prozradit zájemce

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Společnost ČEZ dnes v poledne ukončila příjem žádostí na účast v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a výstavby dalších tří bloků. Jména kandidátů firma zatím nechce zveřejnit, podle mluvčího firmy Ladislava Kříže by to ohrozilo průběh veřejné zakázky.

Svou účast potvrdil ruský dodavatel Atomstrojexport, který vystupuje v konsorciu se společností Škoda JS a ruskou firmou Gidropress. Účast dnes ČTK písemně potvrdil také francouzský dodavatel Areva. Zájem o zakázku dříve vyjádřil i americký Westinghouse. Spekuluje se o účasti dalších firem, ty však svůj zájem zatím nepotvrdily. Objem zakázky na výstavbu pěti bloků se odhaduje na zhruba 500 miliard korun.

Podle odborníků připadá pro Temelín v úvahu pětice dodavatelů: americký Westinghouse, francouzská Areva, ruský Atomstrojexport, japonská Mitsubishi a francouzsko-německo-japonský projekt Atmea. Dodat jadernou elektrárnu je podle odborníků schopna také Jižní Korea. Hovoří se o koncernu Doosan, který má koupit plzeňskou Škodu Power. Podle dobře informovaného zdroje ČTK "se stoprocentně přihlásily" Westinghouse, Areva, Mitsubishi a Atomstrojexport se Škodou JS.

ČEZ: nejdřív musíme zjistit, jestli jsou zájemci kvalifikovaní

"Zveřejníme až počet žádostí o účast podaných zájemci, kteří se kvalifikovali a pokud budou tito souhlasit," řekl Kříž a dodal, že kvalifikované zájemce by měl ČEZ vybrat začátkem příštího roku. Než se tak stane, musí ČEZ podle Kříže prostudovat objemné kvalifikační dokumenty a posoudit, zda splňují kvalifikační předpoklady," řekl Kříž. Kvalifikované zájemce by měla firma vybrat začátkem příštího roku. "I zveřejnění počtu evidovaných žádostí by mohlo být zavádějící a právně napadnutelné zájemci, což by ohrozilo průběh veřejné zakázky," uvedl Kříž.

Vypisovaný tendr se týká dostavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích. V případě nových bloků Temelína se počítá s uvedením do provozu kolem roku 2020, u pátého bloku Dukovan přibližně v roce 2025.

Na výstavbě prvních dvou bloků Temelína se podílel Westinghouse a ještě do příštího roku do elektrárny bude dodávat jaderné palivo. Od roku 2010 jej nahradí ruská firma TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.

Dva nynější jaderné bloky v Temelíně mají instalovaný výkon po tisíci megawattech, reaktory jsou tlakovodní. První blok byl spuštěn v roce 2000, druhý o dva roky později. Loni temelínská jaderná elektrárna vyrobila 12,103 miliardy kilowatthodin elektřiny.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ VEDOUCÍ V KONSTRUKCI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč