11. dubna 2017 7:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tenhle odpal musíte vidět. Počítač rozhodne, jaké golfové zázraky divák uvidí

Kdo odpovídá za roboty? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo odpovídá za roboty? | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

AUGUSTA Umělá inteligence proniká do všech oborů lidské činnosti. Výjimkou nejsou ani tak tradiční sporty, jako je golf. Na právě skončeném prestižním turnaji Masters je to počítač, kdo vybírá to nejzajímavější z desítek tisíc úderů.

Téměř stovka golfistů se o uplynulém víkendu utkala o slavné zelené sako pro vítěze turnaje Masters. Celkem čtyři dny a více než 20 tisíc drivů a puttů je však hodně i pro mnohé zaryté fanoušky tohoto sportu. Nehledě na to, že ne každý se na hřiště v americkém městě Augusta může dostat. Miliony fanoušků tak každoročně sledují jeden z neprestiženějších golfových turnajů v podobě sestřihů toho nejlepšího z každého hracího dne. Pokud v něm letos nenajdou svého oblíbence, nemají spílat střihači, ale počítači.

O tom, co si lidé nejčastěji v mobilní aplikaci nebo na oficiálních profilech turnaje a golfové asociace na sociálních sítích pustí, totiž vůbec poprvé rozhoduje umělá inteligence. Konkrétně jde o systém Watson od IBM, který okamžitě posoudí každý jednotlivý úder a podle dosažené „úrovně vzrušení“ zhodnotí, jestli si zaslouží být okamžitě ukázán divákovi nebo zmizet v propadlišti dějin.

Jak chladný stroj pozná emoce? Watson měří několik ukazatelů. Zvuky přihlížejícího davu, hodnocení komentátora či reakci samotného hráče.

Pokud tedy hráč po odehrání míčku jen zlehka mávne směrem k publiku a komentátor řekne něco ve stylu „pěkný drive“, může na přední místa ve videotéce zapomenout. Naopak začne-li se golfista nadšeně poplácávat se svým caddym a komentátor se bude rozplývat nad fantastickým odpalem, obletí video celý svět.

Umělá inteligence může pomáhat

„Watson může sestavit výběr toho nejlepšího od oblíbeného hráče nebo každou jeho hru. Může udělat výběr více hráčů nebo sestřih toho nejlepšího za posledních 15 minut. Možnosti jsou nekonečné,“ pochvaluje si John Kent, šéf IBM řešení pro Masters.

Jedna z nejstarších a nejznámějších IT společností světa spolupracuje s jednám z nejtradičnějších turnajů po celá desetiletí. Například v roce 1996 IBM rozjíždělo oficiální internetovou stránku Masters. V roce 2007 začínala na tomto webu s živým přenosem a o dva roky později vyvinula oficiální mobilní aplikaci.

Nyní, v roce 2017, přichází na řadu Watson se svými algoritmy. Cílem je přiblížit golf fanouškům po celém světě a poskytnout jim co nejlepší zážitek, jako by byli přímo na místě. A to bez ohledu na to, jestli při fenomenálním úderu zrovna museli sedět v zasedací místnosti na nudné poradě, pracovat na výrobní lince nebo se účastnit rodinné oslavy.

Watson však má mnoho různých využití. Pozornost na sebe sice strhl v roce 2011, kdy zvítězil v populární americké kvízové show Jeopardy, v současnosti ale nalézá využití v některých amerických zdravotnických zařízení při doporučování konkrétní léčby konkrétním pacientům.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!