7. srpna 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za nekvalitní potraviny statisícové pokuty. Tesco a Ahold budou první

V supermarketu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V supermarketu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Pokuty pro společnosti Tesco Stores a Ahold za prodej nekvalitních, falšovaných nebo takzvaně přebalených potravin nabyly právní moci. Tesco má na základě verdiktu Státní zemědělské a potravinářské inspekce zaplatit pokutu 750 000 korun. Ahold, který provozuje obchody Albert, pak 500 000 korun. Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

"Správní řízení s těmito společnostmi byla zahájena před začátkem tohoto roku. Nyní pokuty nabyly právní moci. Společnosti se mohou bránit už jen u soudu," uvedl Kopřiva. Letos bylo zahájeno 942 správních řízení, ve 13 z nich byla navržena pokuta vyšší než 500 000 Kč, doplnil mluvčí. Za poslední rok byla udělena nejvyšší pokuta dva miliony korun.

PODÍVEJTE SE:

'Udělování pokut není cílem,' říká inspektor

Podle Kopřivy jsou pokuty významným nástrojem, jak regulovat jakost a bezpečnost. "Udělování pokut ale není cílem. Pokud se stejný prohřešek opakuje, následná pokuta jde výše," poznamenal.

Mezi nejčastější prohřešky obchodníků patří nahrazování základních složek potravin levnějšími, přičemž to není deklarováno na obalu, přebalování potravin či nedodržení hygienických požadavků v prodejnách.

Lidovky.cz, ČTK