7. října 2015 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco chřadne. Ubývají mu zisky, zákazníci a trápí ho účetní skandál

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

LONDÝN Řetězci supermarketů Tesco se v poslední době nedaří. Provozní zisk britské maloobchodní společnosti v prvním finančním pololetí propadl o 55 procent na 354 milionů liber, což je v přepočtu zhruba 13 miliard korun.

Firma je také jedním z nejvýznamnějších hráčů na českém maloobchodním trhu, patří ji tu více než 300 obchodů. Tesco se v poslední době potýká s odlivem zákazníků na britském trhu.

Firmu navíc citelně zasáhl účetní skandál týkající se nadhodnocování zisků.

Zástupci Tesca ve středu uvedli, že zisk ve finančním pololetí, které skončilo 29. srpna, podkopaly vysoké náklady na reorganizaci aktivit. Dodala však, že její plán na zlepšení hospodářských výsledků začíná fungovat.

„V Británii pokračujeme ve zlepšování všech aspektů nabídky zákazníkům, což vede k růstu objemu prodeje,“ uvedl generální ředitel společnosti Dave Lewis. „Náš transformační program v Evropě podpořil růst a snížil provozní výdaje. V Asii jsme za obtížných ekonomických podmínek zvýšili tržní podíl,“ dodal Lewis.

Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Od roku 1996 působí rovněž na českém trhu.

V současnosti má v Česku více než dvě stovky obchodů, devatenáct čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která čítá více než stovku obchodů. V Česku podle svých internetových stránek Tesco zaměstnává téměř čtrnáct tisíc lidí.

ČTK