22. září 2014 17:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco chybovalo v účetnictví. Jeho zisk bude o 9 miliard korun nižší

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

LONDÝN Britská maloobchodní společnost Tesco zjistila chyby ve svém účetnictví, kvůli nimž snížila odhad zisku na první pololetí o 250 milionů liber, což je v přepočtu 8,8 miliardy korun. Firma zhoršila výhled hospodaření v letos už potřetí. Akcie firmy kvůli tomu v pondělí spadly až o jedenáct procent.

Firma účetní chybu objevila při přípravě nadcházející zprávy o hospodaření. Zveřejnění hospodářských výsledků za pololetí proto odkládá na 23. října.

Tesco podle dosavadní předpovědi čekalo zisk za šest měsíců do konce srpna 1,1 miliardy liber, tedy 38,5 miliardy korun. Za celý rok pak měl činit 2,4 miliardy liber. Dopad revize za pololetí na celoroční zisk zatím firma neurčila.

Agentura Reuters s odvoláním na zdroje z firmy uvedla, že kvůli vyšetřování účetních nesrovnalostí Tesco suspendovalo čtyři zaměstnance. Podle stanice BBC je mezi nimi i výkonný ředitel britské pobočky, firma však odmítla záležitost komentovat.

ČTĚTE TAKÉ

Generální ředitel Dave Lewis, který se ujal funkce 1. září, předtím prohlásil, že záležitost se vyšetřuje a až budou jasné výsledky, podnikne firma odpovídající kroky.

Na tiskové konferenci pak dodal, že firma po dobu vyšetřování dočasně zbavila funkce několik zaměstnanců. Vyšetřováním byla pověřena společnost Deloitte.

Tržní kapitalizace Teska se nyní pohybuje kolem 18,8 miliardy liber a podnik má přes půl milionu zaměstnanců. V posledních dvou desetiletích se společnost těšila nepřerušenému růstu zisku a byla miláčkem investorů v maloobchodním sektoru.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz