24. února 2016 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco chystá prodej velkých obchoďáků. Včetně známého centra v Letňanech

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

PRAHA Tesco vyčlenilo do samostatných společností pět svých českých nákupních center a pozemky. Připravuje je tak zřejmě k prodeji. Obchody v nich ale bude provozovat dál. Jde o centra v Praze - Letňanech, Hradci Králové - Pražském Předměstí, Plzni - Východní Předměstí, Pardubicích, Brně - Trnitá a pozemky na pražském Šeberově a v Letňanech.

Vyplývá to z Projektu rozdělení (firmy) odštěpením, který společnost Tesco zveřejnila v obchodním rejstříku. Celkem založila osm nových firem.

Základní kapitál rozdělované společnosti Tesco Stores se sníží z 13,2 miliard na 3,3 miliardy korun. Mluvčí Václav Koukolíček uvedl, že firma provedla některé administrativní změny v organizaci svého podnikání. Cílem změn je zjednodušit interní postupy, zvýšit flexibilitu a zjednodušit strukturu.

„Zákazník nepozná žádný rozdíl v tom, jak jsou obchody provozovány. Změny jsou o zjednodušení vlastních interních postupů, nebudeme komentovat spekulace,“ dodal Václav Koukolíček.

Podle daňového poradce ze společnosti Pro Factum Consulting Petra Frische z Projektu rozdělení firmy vyplývá, že na pět nově vzniklých společností přechází mimo jiné i dluh z půjčky od britské společnosti Tesco Corporate Treasury Services Plc v úhrnné výši 6,5 mld. Kč.

„Důvodem pro odštěpení může být úmysl odštěpované jednotky prodat. Proto jsou vydělovány do samostatných společností a prodávat se poté nebudou jednotky jako takové (prodej části podniku), ale Tesco Stores prodá podíl v nově vytvořené společnosti,“ dodal Frisch. Důvodem tohoto postupu může být například rychlost uskutečnění transakce.

Kupec pro Prešov

Obchodní řetězec Tesco již prodal svůj obchodní dům v Žilině tamní developerské společnosti, obchod v něm uzavře. Kupce již má i na svůj OD Prešov. Podnik to na konci ledna uvedl v dopise zaměstnancům.

V něm se mimo jiné píše, že Tesco v současné době zkoumá další možnosti týkající se jeho obchodních domů na Slovensku a v Česku.

Obchodní řetězec Tesco v Česku ve finančním roce 2014/2015 vykázal ztrátu 3,9 miliardy korun. V předchozím účetním období společnost prodělala také téměř čtyři miliardy Kč. Tržby řetězce loni stouply o 1,1 procenta na 41,7 miliardy korun. Hospodářské výsledky podle společnosti zahrnují mimořádné odpisy majetku.

VETERÁN TESCO

  • Britský řetězec Tesco vstoupil na český trh v roce 1996.
  • Nyní provozuje přes 200 obchodů a zaměstnává v ČR téměř 14 tisíc lidí.
  • Tesco je největší maloobchodní společností ve Velké Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.