Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco bez kondomů a s nedělní zavíračkou. Stojí totiž na půdě církve

Kondom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kondom | foto: Shutterstock

SLOVENSKO V obchodním domě Tesco v Ivance u Dunaje kondomy nekoupíte. Ačkoli o tom mnozí ze zákazníků nemají ani tušení, nachází se na půdě římskokatolické církve. Ta se s řetězcem dohodla na speciálních podmínkách, mimo jiné na zákazu nedělního prodeje.

Zatímco v ostatních pobočkách Tesco zákazníky v neděli vítají s otevřenou náručí, v Ivance u Dunaje visí na dveřích nápis "zavřeno." Příčinou jsou dodatky ke smlouvě uzavřené s římskokatolickou církví. Jelikož církev vlastní půdu, na které obchodní dům stojí, může si diktovat i podmínky pronájmu. O celé věci informoval server sme.sk.

„Toto smluvní ustanovení jsme žádali vycházeje z požadavku nedělního odpočinku, které vyplývá z Desatera Božích přikázaní a zároveň respektuje přirozený rytmus lidské činnosti,“ uvedl ředitel arcibiskupské kurie Bratislavské arcidiecéze Tibor Hajdu pro server.

Ivanka pri Dunaji

Ivanka pri Dunaji

Speciální otevírací hodiny nejsou ale jediným specifikem této pobočky. Také kondomy byste na pultech prodejny hledali marně. Ze sortimentu byly vyřazeny na znamení vstřícného gesta nájemce.

Aliance pro neděli

Volná neděle je diskutovaným tématem i v rámci Evropské unie. V červnu roku 2011 vznikla v jejím rámci Aliance pro neděli, tvořená zástupci občanských sdružení, odborů i církvíZa svůj cíl si klade prosazení zákazu nedělního a omezení nočního prodeje.

To, že by Češi v neděli nenakupovali, zatím zřejmě nehrozí. Víkendové výlety do supermarketů jsou velmi oblíbené a také obchodníci si pochvalují zisky. U našich sousedů však určitá omezení dávno platí.

Německé obchody jsou v neděli otevřeny jen výjimečně. Každá spolková země si určuje počet prodejních nedělí sama. Rakousko má o nedělích uzavřeny všechny obchody kromě pekařství, benzinek a obchodů na nádražích a letištích. V Polsku a na Slovensku se zatím o zákazu nedělního prodeje diskutuje, plošně zaveden však zatím není. 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!