29. října 2014 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco přecenilo své zisky. V Británii ho vyšetřují, v USA žalují

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

LONDÝN Britský úřad SFO, který vyšetřuje závažné případy podvodů a korupce, ve středu zahájil trestní vyšetřování společnosti Tesco kvůli účetním nesrovnalostem. Firma nadhodnotila zisk za první pololetí tohoto roku o 263 milionů liber, což je v přepočtu 9,2 miliardy korun.

Největší maloobchodní společnost ve Velké Británii - která působí i v Česku - se topí ve velkých nepříjemnostech. Kvůli nadhodnocenému zisku čelí ve Spojených státech žalobě investorů.

Tesco už kvůli účtům začal vyšetřovat vládní britský finanční úřad FCA. Ten ve středu po dohodě s SFO sdělil, že své vyšetřování přerušuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Tesco v září oznámilo, že zjistilo účetní chyby a muselo kvůli nim snížit odhad zisku pro první polovinu svého finančního roku o 250 milionů liber (8,8 miliardy korun).

Minulý týden se ukázalo, že nesrovnalosti byly ještě o něco větší, než firma v září předpokládala. Účetní problémy již přiměly k rezignaci předsedu správní rady Richarda Broadbenta.

Účetní problémy jsou další ranou pro společnost, která byla od 90. let tahounem britského maloobchodu a miláčkem investorů. Za posledního dva a půl roku firma vydala několik varování před horším ziskem kvůli ztrátě podílu na britském trhu. Tesco v letošním roce zřejmě utrpí třetí pokles provozního zisku za sebou.

Tesco vstoupilo na český trh v roce 1996. V současnosti má více než dvě stovky obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje i franšízingovou síť Žabka, která má více než stovku obchodů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz