Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
22. dubna 2015 10:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco prodělalo 244 miliard korun. Potápí ho diskonty i skandál

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

LONDÝN Maloobchodní společnost Tesco, která působí i v Česku, v loňském fiskálním roce vykázal ztrátu před zdaněním 6,4 miliardy liber. To je v přepočtu 243,8 miliardy korun. Jde o nejhorší výsledek v 96 let trvající historii firmy.

Důvodem byly podle manažerů Tesca odpisy hodnoty realit. Pro srovnání: v předchozím fiskálním roce firma hospodařila se ziskem před zdaněním 2,26 miliardy liber.

Tesco loni významně poškodil účetní skandál. Jeho tržby klesají také kvůli tlaku diskontních řetězců a cenové válce na britském trhu. Tesco proto muselo snížit účetní hodnotu svých obchodů o 4,7 miliardy liber.

Obchodní zisk se za rok do konce února snížil na 1,4 miliardy liber z 3,3 miliardy liber o rok dříve. Zisk klesl již třetí rok za sebou. Situace zůstává obtížná i v zahraničí. V Asii obchodní zisk firmy klesl o 15,3 procenta a v Evropě o 31,1 procenta.

Tesco je největší maloobchodní společností ve Velké Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Od roku 1996 působí rovněž na českém trhu. 

V současnosti má v tuzemsku více než dvě stovky obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje také franšízovou síť Žabka, která čítá více než stovku obchodů.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.