22. dubna 2015 10:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco prodělalo 244 miliard korun. Potápí ho diskonty i skandál

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

LONDÝN Maloobchodní společnost Tesco, která působí i v Česku, v loňském fiskálním roce vykázal ztrátu před zdaněním 6,4 miliardy liber. To je v přepočtu 243,8 miliardy korun. Jde o nejhorší výsledek v 96 let trvající historii firmy.

Důvodem byly podle manažerů Tesca odpisy hodnoty realit. Pro srovnání: v předchozím fiskálním roce firma hospodařila se ziskem před zdaněním 2,26 miliardy liber.

Tesco loni významně poškodil účetní skandál. Jeho tržby klesají také kvůli tlaku diskontních řetězců a cenové válce na britském trhu. Tesco proto muselo snížit účetní hodnotu svých obchodů o 4,7 miliardy liber.

Obchodní zisk se za rok do konce února snížil na 1,4 miliardy liber z 3,3 miliardy liber o rok dříve. Zisk klesl již třetí rok za sebou. Situace zůstává obtížná i v zahraničí. V Asii obchodní zisk firmy klesl o 15,3 procenta a v Evropě o 31,1 procenta.

Tesco je největší maloobchodní společností ve Velké Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Od roku 1996 působí rovněž na českém trhu. 

V současnosti má v tuzemsku více než dvě stovky obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje také franšízovou síť Žabka, která čítá více než stovku obchodů.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.