5. března 2015 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řetězec Tesco prodělal v Česku 4 miliardy, mluví se o jeho odchodu

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

PRAHA Z obchodního řetězce Tesco zní v posledních dnech špatné zprávy. Nejprve slovenský deník Sme napsal, že firma zvažuje odchod ze střední Evropy. Ve středu pak firma přiznala, že v uplynulém finančním roce prodělala v Česku 4 miliardy korun.

Firma ve své výroční zprávě tvrdí, že záporný výsledek neříká nic o jejím finančním zdraví. Propad podle ní způsobilo především navýšení opravné položky k dlouhodobému majetku ve výši 4,362 miliardy korun. 

„Bez započítání zmíněného mimořádného odpisu pozemků a budov si Tesco v Česku zachovává ziskovost,“ říká mluvčí Jiří Mareček. 

Jde o výsledky hospodaření za finanční rok končící 28. února 2014, tedy za část loňského i letošního roku.

Navzdory vysvětlení firmy, proč je v Česku v červených číslech, je třeba poukázat na to, že i v předchozím účetním roce Tesco na tuzemském trhu prodělalo. Propad činil 1,1 miliardy korun. 

V aktuálně hodnoceném období pak tržby řetězce klesly o 3,5 procenta na 42,4 miliardy korun. 

„Daří se nám držet pozitivní trend a navyšovat meziročně prodeje v prvních třech čtvrtletích tohoto finančního roku. Výsledky za celý finanční rok na úrovni skupiny Tesco zveřejníme v souladu s finančním kalendářem Tesco PLC dne 22. dubna 2015,“ dodal mluvčí Mareček.

Slovenský list Sme tento týden napsal, že společnost v rámci ozdravného plánu zvažuje odchod z některých zemí střední Evropy, včetně Česka a Slovenska. Společnost tyto informace nepotvrdila s tím, že spekulace nebude komentovat.

Lidovky.cz