14. září 2009 9:46, aktualizováno  13:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco stáhlo z trhu anglickou slaninu, obsahuje bakterie listerie

Anglická slanina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anglická slanina - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Tesco stáhlo z prodeje ve všech obchodech anglickou slaninu, kterou mu dodávala firma Procházka. Kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v ní objevila zvýšený výskyt bakterie listerie. Výrobek s datem spotřeby mohou zákazníci vrátit v obchodech zpět.

Za dodavatele slaniny označilo Tesco společnost Procházka z Roudnice nad Labem. Ta ale není podle svého vyjádření výrobcem anglické slaniny, tím je společnost PK Lahůdky Děčín. "Společnost Procházka je pouze distributorem - přepravcem již hotového, vakuově zabaleného produktu na sklad společnosti Tesco," uvedla firma ve svém prohlášení. Firma PK Lahůdky Děčín se zatím nevyjádřila. Společnost Procházka přestala produkty společnosti PK Lahůdky Děčín odebírat.

Bakterie Listeria Monocytogenes obsahoval výrobek TVN Anglická slanina krájená ve vakuovém balení o váze 100 gramů, s datem spotřeby 15. září 2009.

"Z preventivních důvodů Tesco zastavilo dodávky tohoto výrobku od firmy Procházka až do doby, než dodavatel předloží protokoly z akreditované laboratoře, že je výskyt negativní," uvedla firma v tiskové zprávě. Zároveň z preventivních důvodů stáhla i všechny následující šarže výrobku s datem spotřeby 17., 20., 22., 24. a 27. září.

Listerie je běžně v půdě, prachu, povrchových vodách nebo na rostlinách.

Přítomnost této bakterie v jídle ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, třeba po transplantaci, a u lidí s rakovinou nebo HIV/AIDS.

Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan. V minulých letech onemocněly kvůli listerii v Česku řádově desítky lidí.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...