8. ledna 2015 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco v krizi. V Británii zavírá 43 obchodů, ubývají mu zákazníci

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

LONDÝN Britský obchodní řetězec Tesco - který je významným hráčem i na českém trhu - radikálně řeší svoji tíživou situaci. Významně jí ubylo zákazníku a postihl ji také účetní skandál. Ve Velké Británii připravila opatření, která jí mají ušetřit 250 milionů liber.

Tesco na britských ostrovech zavře 43 ztrátových prodejen.

Díky reorganizaci vedení a dalším opatřením hodlá ušetřit 250 milionů liber za rok, což je v přepočtu téměř devět miliard korun ročně. Firma chce těmito kroky posílit konkurenceschopnost na domácím trhu.

Její manažeři dodali, že Tesco prodá některé aktivity a omezí investice. Podle agentury Reuters chce firma prostřednictvím úspor financovat snížení cen.

PSALI JSME:

Tesco se nyní v Británii potýká s odlivem zákazníků. Firmu, která působí rovněž v České republice, navíc zasáhl účetní skandál týkající se nadhodnocování zisků.

Společnost uvedla, že v příštím roce sníží kapitálové výdaje na pouhou miliardu liber z maximálně 2,1 miliardy liber v letošním roce. Dodala, že ruší plánované otevření 49 nových prodejen v Británii. Firma rovněž prodá divize Tesco Broadband a Blinkbox.

Cena akcií podniku po ohlášení úsporných opatření stoupla o více než pět procent. K růstu přispěly rovněž údaje o vánočních tržbách, které podle serveru BBC překonaly očekávání.

Firma již několik hodin před zveřejněním úsporných kroků oznámila, že se rozhodla snížit v Británii ceny u stovek značkových produktů. Snaží se tak čelit odlivu zákazníků, kteří dávají přednost diskontním prodejcům.

Prostor k zeštíhlení

Nový generální ředitel podniku Dave Lewis již v říjnu upozornil, že společnost Tesco, která je největším zaměstnavatelem v britském soukromém sektoru, má prostor k „zeštíhlení“.

Tesco podle svých internetových stránek zaměstnává po celém světě přes půl milionu lidí, z toho více než 310 tisíc v Británii. Firma neupřesnila, jaké dopady budou mít úsporná opatření na počet zaměstnanců .

Lewis v červenci nahradil v čele podniku Philipa Clarka. Firma brzy poté přiznala, že nadhodnotila zisk za první pololetí o zhruba 260 milionů liber (více než devět miliard korun). Lewis je známý jako „Drastický Dave“, a to kvůli snižování nákladů v britsko-nizozemském výrobci spotřebního zboží Unilever, kde dříve působil.

Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě.

Od roku 1996 působí rovněž na českém trhu. V současnosti má v tuzemsku více než dvě stovky obchodů, devatenáct čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která čítá více než stovku obchodů. V Česku podle svých internetových stránek zaměstnává téměř 14 tisíc lidí.

Lidovky.cz, ČTK