9. září 2010 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco vyhrálo spor o písmena. Texko v Česku neprošlo

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

PRAHA Obchodní řetězec Tesco dosáhl toho, že prodávat hračky a potřeby pro gymnastiku pod značkou Texko bude složité. Firmě z Kladna, která značku Texko používala, totiž po několikaměsíčním zkoumání odmítl poskytnout ochranu tuzemský Úřad průmyslového vlastnictví.

Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Úřad tak změnil svoje původní rozhodnutí, podle kterého si značky Tesco a Texko lidé plést nemohli a kladenská společnost Nebe Star tak Texko mohla používat.

Tesco se proti tomuto rozhodnutí odvolalo. Název Texko si podle právníků britského řetězce lidé budou plést s názvem obchodu a to je může poškozovat.

A po novém prozkoumání to přiznal i šéf Úřadu průmyslové vlastnictví Josef Kratochvíl a změnil tak rozhodnutí svých podřízených. Podle šéfa úřadu si lidé mohou obě značky plést a může dojít k matení spotřebitelů. A není rozhodující ani to, že kladenská firma chtěla značku používat jen pro omezený sortiment výrobků jako jsou například hračky.

Ve světě název Texto prochází

Název Texto není podle serveru českou specialitou, jde o poměrně využívanou značku ve světě. Používá ji jedno z největších korejských internetových tržišť, na Slovensku pod touto značkou existuje firma provozující solária, značku používá také počítačová firma sídlící v San Marinu.

Tesco: třetí největší obchodník v Česku

Tesco patří velmi ceněné značky, před dvěma roky bylo například ve Velké Británii vyhlášeno nejcennější obchodní značkou. Její hodnota byla vyčíslena na 8,6 miliardy liber Tesco v Česku provozuje 68 hypermarketů, 41 supermarketů, 25 prodejen Tesco Expres, šest obchodních domů a 18 čerpacích stanic.

Na loňském žebříčku deseti největších tuzemských obchodníků připadlo společnosti s odhadovanými tržbami 46,5 miliardy korun třetí místo, připomněl Aktuálně.cz.

ČTK, Lidovky.cz