28. března 2017 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco pyká za účetní podvod. Zaplatí 4 miliardy, svého činu lituje

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

LONDÝN Britská maloobchodní společnost Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber, což je v přepočtu 4,03 miliardy korun, za účetní podvod. V minulosti nadhodnotila zisky o 326 milionů liber. Firma se na zaplacení dohodla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných podvodů po několikaměsíčním jednání.

Jde o největší krizi v téměř stoleté historii firmy, která působí i v Česku. „Upřímně litujeme toho, co se stalo v roce 2014, a uděláme vše pro to, abychom obnovili důvěru v naše podnikání a naši značku,“ uvedl generální ředitel Teska Dave Lewis.

Firma rovněž souhlasila s tím, že Úřad pro finanční etiku označil její jednání za „zneužití postavení na trhu“, a souhlasila s jeho nařízením vyplatit investory, kteří koupil její akcie v období od 29. srpna do 19. září 2014. Tato kompenzace ji vyjde na 85 milionů liber.

Společnost Tesco na podzim roku 2014 přiznala, že nadhodnotila své zisky o více než 260 milionů liber. Později byl navíc tento údaj zpřesněn směrem vzhůru, a to na 326 milionů liber.

Loni v září Úřad pro vyšetřování závažných podvodů v souvislosti s účetním skandálem obvinil tři bývalé vedoucí pracovníky Teska, které příští rok čeká soudní proces. Obvinění zahrnují falšování účetnictví a podvod.

Tesco je třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Na českém trhu působí od roku 1996, v zemi provozuje přes 200 obchodů a zaměstnává asi 13 500 lidí. V loňském roce se firma v Česku vymanila z vysokých ztrát a vykázala rekordní zisk 3,3 miliardy korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!