3. října 2012 11:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Test olivových olejů v Česku: některé obsahují DDT i nervový jed

„Tekuté zlato“ olivový olej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Tekuté zlato“ olivový olej | foto: Shutterstock

PRAHA Spotřebitelský časopis dTest se zaměřil na olivové oleje prodávané v českých obchodech a výsledky byly silným zklamáním. Některé bio oleje obsahovaly nebezpečné pesticidy a dokonce i nervový jed. Na které značky byste si měli dát pozor?

Časopis odhalil v patnácti ze sedmnácti výrobků zbytky pesticidů, ve třech případech šlo dokonce o DDT, dávno zakázaný přípravek proti škodlivému hmyzu.

V 15 olejích byly nalezeny zbytky jednoho nebo více různých pesticidů, v devíti z nich byl přítomen nervový jed chlorpyrifos. Další nesrovnalosti se podle dTestu týkaly označení původu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Zklamáním byly dva bio oleje, ve kterých analýzy prokázaly přítomnost DDT, přípravku proti škodlivému hmyzu, jehož používání bylo v evropském zemědělství zakázáno takřka před 40 lety,“ uvedla šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová.

Panenský nebo extra panenský?

Označení extra panenský u olivového oleje znamená mj. výběrovou jakost, tedy použití prvotřídních oliv.

Nejvíce ceněný je extra panenský získaný za studena mechanickým oddělením šťávy z nejkvalitnějších oliv, které nesmí být poškozené ani přezrálé.

Šlo o značky Billa naše bio/extra panenský olej (minimální trvanlivost 31/07/2013) a Basso Organic Extra Virgin Olive Oil for Kids (minimální trvanlivost 12/2013), tedy výrobek určený dětem, dodala Rozová.

Třetí olej se zbytky nejenom DDT, ale i dalších dvou pesticidů podle Rozové nese značku Borges 100 % Hojiblanca Olive Extra Virgin Olive Oil (minimální trvanlivost 31/05/2014).

„Karcinogenní DDT se ukládá v tuku a játrech, při kojení přechází do mateřského mléka,“ upozornila Rozová. Zároveň dodala, že nalezené hodnoty rizikových látek nepřekročily přípustné evropské limity.

Test také prokázal, že olivy určené k výrobě extra panenských olejů nejsou příliš pečlivě vybírány.

Vítěz a poražený

Nejlepšího výsledku dosáhl v testu časopisu dTest olivový olej Albert Quality Extra Virgin, který exceloval jak v kvalitě, tak v ceně. Oproti tomu nejhůře dopadl olej Borges Hojiblanca Olive Extra Virgin. Ten obsahoval pesticidy včetně DDT a v hodnocení kvality zcela propadl.

Albert Quality Extra Virgin

Vítěz testu

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.