Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Test olivových olejů v Česku: některé obsahují DDT i nervový jed

„Tekuté zlato“ olivový olej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Tekuté zlato“ olivový olej | foto: Shutterstock

PRAHA Spotřebitelský časopis dTest se zaměřil na olivové oleje prodávané v českých obchodech a výsledky byly silným zklamáním. Některé bio oleje obsahovaly nebezpečné pesticidy a dokonce i nervový jed. Na které značky byste si měli dát pozor?

Časopis odhalil v patnácti ze sedmnácti výrobků zbytky pesticidů, ve třech případech šlo dokonce o DDT, dávno zakázaný přípravek proti škodlivému hmyzu.

V 15 olejích byly nalezeny zbytky jednoho nebo více různých pesticidů, v devíti z nich byl přítomen nervový jed chlorpyrifos. Další nesrovnalosti se podle dTestu týkaly označení původu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Zklamáním byly dva bio oleje, ve kterých analýzy prokázaly přítomnost DDT, přípravku proti škodlivému hmyzu, jehož používání bylo v evropském zemědělství zakázáno takřka před 40 lety,“ uvedla šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová.

Panenský nebo extra panenský?

Označení extra panenský u olivového oleje znamená mj. výběrovou jakost, tedy použití prvotřídních oliv.

Nejvíce ceněný je extra panenský získaný za studena mechanickým oddělením šťávy z nejkvalitnějších oliv, které nesmí být poškozené ani přezrálé.

Šlo o značky Billa naše bio/extra panenský olej (minimální trvanlivost 31/07/2013) a Basso Organic Extra Virgin Olive Oil for Kids (minimální trvanlivost 12/2013), tedy výrobek určený dětem, dodala Rozová.

Třetí olej se zbytky nejenom DDT, ale i dalších dvou pesticidů podle Rozové nese značku Borges 100 % Hojiblanca Olive Extra Virgin Olive Oil (minimální trvanlivost 31/05/2014).

„Karcinogenní DDT se ukládá v tuku a játrech, při kojení přechází do mateřského mléka,“ upozornila Rozová. Zároveň dodala, že nalezené hodnoty rizikových látek nepřekročily přípustné evropské limity.

Test také prokázal, že olivy určené k výrobě extra panenských olejů nejsou příliš pečlivě vybírány.

Vítěz a poražený

Nejlepšího výsledku dosáhl v testu časopisu dTest olivový olej Albert Quality Extra Virgin, který exceloval jak v kvalitě, tak v ceně. Oproti tomu nejhůře dopadl olej Borges Hojiblanca Olive Extra Virgin. Ten obsahoval pesticidy včetně DDT a v hodnocení kvality zcela propadl.

Albert Quality Extra Virgin

Vítěz testu

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!