Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Test olivových olejů v Česku: některé obsahují DDT i nervový jed

„Tekuté zlato“ olivový olej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Tekuté zlato“ olivový olej | foto: Shutterstock

PRAHA Spotřebitelský časopis dTest se zaměřil na olivové oleje prodávané v českých obchodech a výsledky byly silným zklamáním. Některé bio oleje obsahovaly nebezpečné pesticidy a dokonce i nervový jed. Na které značky byste si měli dát pozor?

Časopis odhalil v patnácti ze sedmnácti výrobků zbytky pesticidů, ve třech případech šlo dokonce o DDT, dávno zakázaný přípravek proti škodlivému hmyzu.

V 15 olejích byly nalezeny zbytky jednoho nebo více různých pesticidů, v devíti z nich byl přítomen nervový jed chlorpyrifos. Další nesrovnalosti se podle dTestu týkaly označení původu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Zklamáním byly dva bio oleje, ve kterých analýzy prokázaly přítomnost DDT, přípravku proti škodlivému hmyzu, jehož používání bylo v evropském zemědělství zakázáno takřka před 40 lety,“ uvedla šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová.

Panenský nebo extra panenský?

Označení extra panenský u olivového oleje znamená mj. výběrovou jakost, tedy použití prvotřídních oliv.

Nejvíce ceněný je extra panenský získaný za studena mechanickým oddělením šťávy z nejkvalitnějších oliv, které nesmí být poškozené ani přezrálé.

Šlo o značky Billa naše bio/extra panenský olej (minimální trvanlivost 31/07/2013) a Basso Organic Extra Virgin Olive Oil for Kids (minimální trvanlivost 12/2013), tedy výrobek určený dětem, dodala Rozová.

Třetí olej se zbytky nejenom DDT, ale i dalších dvou pesticidů podle Rozové nese značku Borges 100 % Hojiblanca Olive Extra Virgin Olive Oil (minimální trvanlivost 31/05/2014).

„Karcinogenní DDT se ukládá v tuku a játrech, při kojení přechází do mateřského mléka,“ upozornila Rozová. Zároveň dodala, že nalezené hodnoty rizikových látek nepřekročily přípustné evropské limity.

Test také prokázal, že olivy určené k výrobě extra panenských olejů nejsou příliš pečlivě vybírány.

Vítěz a poražený

Nejlepšího výsledku dosáhl v testu časopisu dTest olivový olej Albert Quality Extra Virgin, který exceloval jak v kvalitě, tak v ceně. Oproti tomu nejhůře dopadl olej Borges Hojiblanca Olive Extra Virgin. Ten obsahoval pesticidy včetně DDT a v hodnocení kvality zcela propadl.

Albert Quality Extra Virgin

Vítěz testu

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?