Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
14. května 2011 8:12, aktualizováno  18:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Testy reaktorů budou těžší, delší a důkladnější

Volné místo pro nové bloky jaderné elektrárny Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volné místo pro nové bloky jaderné elektrárny Temelín. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRUSEL Testování jaderných elektráren bude důkladné a protáhne se. Takzvané stress testy mají mít několik fází, přičemž jen část se podaří stihnout do konce roku. S velkou pravděpodobností dojde i na simulaci takových rizik, jako je pád letadla, selhání obsluhy nebo teroristický útok.

Podle názoru předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je to tak správně. "Ano, ale v tom případě je na taková rizika nutné testovat i další rizikové provozy. Pád letadla na rafinerii může způsobit více škod než pád na jadernou elektrárnu," upozornila Drábová.

Čtěte také:

O konkrétní podobě zátěžových testů rozhoduje evropský výbor úřadů dohlížejících na jadernou bezpečnost během jednání v Bruselu.

Výsledkem bruselského setkání však nemá být zavírání jaderných elektráren, ale další zvýšení jejich bezpečnosti. To potvrdil v úvodní řeči i eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. "Otázka zní, co máme udělat, aby jaderné elektrárny byly ještě bezpečnější," zdůraznila Drábová.

Infografika - klikněte pro zvětšení
Jaderná energie v zemích EU

Ani téměř deset let po útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku nezmizel strach z útoku provedeného pomocí uneseného dopravního letadla. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso se ve středu vyslovil pro zahrnutí uvedeného rizika do testů jaderných zařízení. "Stress testy musí být co možná nejpřísnější," vzkázal Barroso prostřednictvím své mluvčí.

Evropská komise však nemá žádné nástroje k tomu, aby si vynutila uzavření nevyhovujících jaderných elektráren. Rozhodnutí bude v kompetenci vlád. Ty také podle Barrosa budou muset veřejnosti vysvětlit, proč nechávají v provozu elektrárny, které v testech neuspěly.

Testování bude podléhat všech 143 jaderných bloků v zemích Evropské unie i čtyři rozestavěné jaderné bloky. Potíže by mohlo mít Slovensko. Dva budované jaderné bloky v Mochovcích, založené na starší ruské technologii, podle odpůrců nenaplňují současné bezpečností požadavky.

Příklad, jak by testování mohlo vypadat, dává Francie. Tamní úřad pro jadernou bezpečnost nečekal na výsledek jednání v Bruselu a spustil vlastní zkoušky jaderných elektráren. Majitelé elektráren je musí provést do poloviny září. Mezi zkoumaná rizika patří zemětřesení, zaplavení areálu a jejich současný výskyt.

Zkouškám bezpečnosti se nevyhnou ani české jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně. Jejich provozovatel, společnost ČEZ, se jich neobává. "Jakmile bude finální verze zátěžových testů vytvořena na odborné úrovni, nebudeme čekat na jejich politické vyhlášení a začneme je realizovat," uvedl v úterní tiskové konferenci generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Vedení ČEZ se zároveň pochlubilo tím, že české jaderné elektrárny ani jednou nezaznamenaly vážnější událost, která by na mezinárodní stupnici dosahovala druhého či vyššího stupně. U zaznamenaných případů se jednalo vždy jen o první nebo nultý stupeň, tedy o menší incidenty bez dopadu na lidské zdraví.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.