1. února 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Těžaři jdou do Česka hledat plyn. Mají šanci najít velké ložisko

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Stane se z Česka nová plynařská velmoc? Zahraniční těžaři v ­to doufají. Naději vidí v ložiskách zemního plynu v břidlicích.

Britská společnost Cuadrilla Resources a australská BasGas již požádaly ministerstvo životního prostředí o udělení licencí k průzkumu ložisek plynu v horninách. Cuadrilla chce plyn hledat poblíž Valašského Meziříčí, BasGas mezi Prahou a­ Berounem.

Výskyt plynu v břidlicích na českém území zatím nikdo systematicky neprověřoval. Výsledkem průzkumu tak může být jak pozitivní překvapení, tak i zklamání.

Těžba plynu z břidlic se v posledních deseti letech dynamicky rozvíjí ve Spojených státech amerických, během letošního roku má těžba začít také ve Velké Británii a na Ukrajině.

Pokud by se zemní plyn na českém území objevil, mohlo by to Česku pomoct snížit závislost na jeho dovozu z Ruska.

"V době, kdy energetická bezpečnost hraje prvořadou roli, je získání zemního plynu z vlastních zdrojů důležité. Plynonosné břidlice dávají naději na nález suroviny, kterou naše země potřebuje a zatím ji draze dováží," uvedl pro LN odborník na těžbu ropy a plynu Stanislav Benada.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.