4. prosince 2009 17:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Těžaři už mají pozemky pro nový Jiřetín. Starosta chce obec ubránit

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | foto: ČTK

HORNÍ JIŘETÍN Uhelná společnost Czech Coal nakoupila pozemky pro všechny občany Horního Jiřetína a hodlá na nich vybudovat úplně novou obec. Zásoby uhlí pod obcí mají hodnotu stovek miliard korun a energetická koncepce Česka s nimi do budoucna počítá. Starosta Jiřetína Branko Glavica a mnozí starousedlíci však o stěhování nechtějí ani slyšet a jsou připraveni vesnici bránit.

S informacemi o plánech těžařů na přestěhování obce přišel dnes Radiožurnál. Radiu je potvrdil jeden ze spolumajitelů Czech Coal Petr Pudil. Firma se snaží místní obyvatele přesvědčit, aby z Jiřetína za tučnou finanční odměnu odešli.

Jak Radiožurnálu popsal starosta Horního Jiřetína Branko Glavica, těžaři slíbili, že by se postavil nový Horní Jiřetín. To podle něj však nejde už ze zákona a navíc by jim žádná obec ani město nepřenechala katastr. Glavice se domnívá, že by těžaři spíše nabídli přestěhovat části obce do okolních měst, například Chomutova nebo Litvínova.

Velké stěhování

Horní Jiřetín má 2400 obyvatel. Pokud by Fischerova vláda schválila prolomení těžebních limitů, čímž by vymazala Jiřetín i Černice z mapy, znamenalo by to velké stěhování několika stovek rodin.

Pudil rádiu potvrdil, že místo pro nový Jiřetín těžaři už mají. "Takové území existuje a my jsme vlastníky těch pozemků a máme dohodu s přilehlými obcemi o souhlasu s vybudováním takového projektu."

Zájem o prolomení těžebních limitů mají podle Radiožurnálu dva těžařské kolosy – Severočeské doly polostátního ČEZu s Martinem Romanem a společnost Czech Coal, ovládaná agresivním finančníkem Pavlem Tykačem.

Zatímco ten první má ještě na svém dole Bílina dostatek zásob, protože limit těžby je zde naplánován až do roku 2037, Czech Coal skončí s těžbou před vesnicemi Horní Jiřetín a Černice zhruba za deset let.

nevJan Nevyhoštěný
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!