2. července 2014 8:59, aktualizováno  9:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NWR: Těžařská firma OKD je na prodej, když zkrachuje plán na odlužení

Důl Paskov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Paskov | foto: Zdroj: okd.cz

PRAHA Těžební společnost New World Resources oznámila, že prodá černouhelnou firmu OKD a své polské divize NWR Karbonia, pokud se jí nepodaří domluvit s věřiteli. Zároveň však uvádí, že dosavadní kroky k odlužení pokračují podle plánu a prodej je až poslední možností.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Jako první na prodej OKD upzoronil server Patria.cz.

Společnost ve středečním prohlášení, které zveřejnila ještě před otevřením pražské burzy, oznámila, že se dohodla s výborem věřitelů na revidovaných podmínkách své restrukturalizace.

Součástí dohody o restrukturalizaci dluhu NWR mezi jejími majoritními akcionáři a největšími věřiteli, jíž bylo dosaženo na počátku června, je například kapitálová injekce do firmy ve výši 185 milionů eur. Na ní se budou podílet obě strany.

Zároveň je v plánu snížení dlužné částky o 375 milionů eur či rozložení splátek v delším časovém horizontu. Nyní se vedení NWR snaží dosáhnout dohody i s dalšími věřiteli. Prozatím se k plánu závazně připojilo 62 procent zajištěných věřitelů, splatnost jejichž dluhopisů končí v roce 2018. Z nezajištěných věřitelů, kterým má být dluh splacen o tři roky později, zatím svůj podpis připojilo 37 procent.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.