20. května 2013 10:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na daních zaplatili víc, než vydělali. Francouzi prchají do Belgie

Francouzský prezident Francois Hollande | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Francois Hollande | foto: Reuters

PAŘÍŽ Více než 8000 francouzských domácností zaplatilo loni na daních více, než za celý rok vydělalo. Vesměs bohaté rodiny zchudly v důsledku jednorázové "milionářské dani", uvalené vládnoucími socialisty na lidi s majetkem přesahujícím 1,3 milionu eur (asi 34 milionů korun). Napsal to ekonomický list Les Echos.

Francouzský prezident François Hollande uvalil daňovou přirážku z majetku loni krátce po svém nástupu do funkce. Vláda pak schválila dočasnou sazbu daně 75 procent z příjmů nad hranicí milionu eur, což byl jeden z Hollandeových předvolebních slibů.

Ústavní rada ale loni v prosinci označila tak vysokou daňovou sazbu za nespravedlivou a vláda slíbila, že "milionářskou daň" předloží v jiné podobě. Nejvyšší správní soud pak uvedl, že nejvyšší sazbu daně z příjmu nad úrovní 66,66 procenta může ústavní rada považovat za konfiskační.

ČTĚTE TAKÉ:

Opoziční pravice, která předtím omezila celkové zdanění na maximálních 50 procent příjmů, označila daňové kroky socialistické vlády za trest za bohatství a předpověděla, že to povede k odchodu bohatých Francouzů ze země.

To se také stalo a řada Francouzů se v posledních měsících odstěhovala kvůli daním zejména do sousední Belgie. Mezi nimi byl i slavný herec Gérard Depardieu, který poté získal i ruské občanství.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?